Türkiye GazetesiTürkiye Gazetesi
 •      

Otomobil satışları Ocak'ta rekor kırdı! İşte en çok satılan markalar

Düzenleyen: / Kaynak: Türkiye Gazetesi
- Güncelleme:
Otomobil satışları Ocak'ta rekor kırdı! İşte en çok satılan markalar
Otomobil, Otomotiv, Tesla, Togg, Haber

T-Otomobil Haberleri  / Türkiye Gazetesi

Türkiye'de Ocak 2024'te en fazla satılan otomobil modelleri belli oldu. Buna göre en fazla satış gerçekleştirilen markalar, Fiat, Renault ve Volkswagen olurken, Çin markalarının yükselişi dikkat çekti.

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD), Ocak 2024'e ait otomobil ve hafif ticari araç satış verilerini açıkladı. Buna göre, yılın ilk ayında otomobil ve hafif ticari araç satışları, 2023'ün aynı dönemine göre yüzde 56,6 artarak 79 bin 701'e yükseldi.

Bu dönemde otomobil satışları yüzde 71,7 artışla 64 bin 41, hafif ticari araç satışları ise yüzde 15,1 yükselişle 15 bin 660 oldu. Son artışla tüm zamanların Ocak ayı rekoru kırıldı.

HAFİF TİCARİDE FİAT LİDER

Geçen ay binek ve hafif ticari olmak üzere toplam satışlarda 11 bin 724 ile Fiat ilk sırayı aldı. Fiat'ı, 10 bin 5 satışla Renault, 6 bin 516 satışla da Volkswagen takip etti. Ford, 6 bin 282 satışla dördüncü, Toyota 5 bin 782 satışla beşinci sırada yer aldı.

Otomobil satışları Ocak'ta rekor kırdı! İşte en çok satılan markalar

OTOMOBİL ALANLARIN GÖZDESİ RENAULT

Otomobil satışları ele alındığında ocak ayında en fazla satış gerçekleştiren marka 8 bin 873 ile Renault oldu. Onu 7 bin 611 satışla Fiat, 4 bin 590 satışla Toyota izledi.

Volkswagen, 4 bin 580 araç satışıyla dördüncü sırada konumlanırken, Chery, 4 bin 450 satışla beşinci sırada yer aldı.

Otomobil satışları Ocak'ta rekor kırdı! İşte en çok satılan markalar

TOGG TESLA'YI DOKUZA KATLADI

Toplam 52 markanın yer aldığı ODMD listesinde geçen ay Smart hariç tüm markaların satış yaptığı görüldü.

Togg'un teslimatları ocak ayı için 1625 olarak gerçekleşirken, Tesla'nın satışları ise 220'de kaldı.

Lüks otomobil grubunda ocakta 403 DS, 78 Porsche, 14 Lexus, 12 Maserati, 5 Jaguar, ikişer Lamborghini, Ferrari ve Aston Martin ile 1 Bentley satışı gerçekleştirildi.

Otomobil satışları Ocak'ta rekor kırdı! İşte en çok satılan markalar

ÇİNLİ MARKALARA YOĞUN İLGİ

Özellikle geçen yıl Çin markalarının Türkiye'ye ilgisinde belirgin bir artış gözlenmişti. Bu durum, pazara giren firma sayısına da yansımış, Türkiye otomotiv pazarında Çin menşeli marka sayısı 10'a yükselmişti.

Skywell, MG, Chery, Leapmotor, Seres, Voyah, Hongqi, DFSK, BYD ve Maxus gibi Çin markaları Türkiye'de satış gerçekleştirdi. DFSK ve Chery içten yanmalı motora sahip otomobilleri Türkiye pazarında satışa sunarken, MG, hem elektrikli hem içten yanmalı, diğer markalar da elektrikli modelleriyle Türkiye'de boy gösteriyor. Lüks segment otomobil satan Voyah ODMD'de listelenmiyor.

CHERRY'NİN PERFORMANSI ŞAŞIRTTI

Chery, ocak ayında 4 bin 450 satışla Çinli otomotiv markaları arasında öne çıkarken, onu 971 araç satışıyla MG, 155 satışla BYD izledi. Çinli lüks otomobil markası Hongqi'nin satışı ise 2 olarak kayıtlara geçti.

Otomobil satışları Ocak'ta rekor kırdı! İşte en çok satılan markalar

HAFİF TİCARİDE İLK 5 MARKA

Hafif ticari araç segmentine bakıldığında, Fiat, geçen ay 4 bin 113 satışla listenin ilk sırasında yer alırken, onu 3 bin 204 satışla Ford, 1936 satışla Volkswagen izledi. Toyota, 1192 satışla dördüncü, Renault 1132 satışla beşinci oldu.

Düzenleyen:  - T-Otomobil
Kaynak: Türkiye Gazetesi
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...