ABD'li uzay taşımacılığı şirketi SpaceX'in "Dragon Endeveaur" uzay aracı 4 astronot ile beraber, 6 aylık görevini tamamladıktan sonra bugün dünyaya döndü. 

Uzay aracındaki astronotlar Shane Kimbrough, Megan McArthur, Avrupa Uzay Ajansı'ndan Thomas Pesquet ve Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı'ndan Akihiko Hoshide ABD saati ile 14.05'te Uluslararası Uzay İstasyonundan (ISS) ayrılarak Florida açıklarına yerel saat ile 22.33'te denize iniş yaptı. Dragon Endeveaur'un uzaydan dünyaya varışı yaklaşık 8 saat sürdü.

İlk etapta ISS etrafında dönmeye başlayan uzay aracı, uçuşunun yaklaşık son 1 saatinde dünya atmosferine girdi.


Dragon Endeveaur'un uzaydan dünyaya varışı yaklaşık 8 saat sürdü.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), astronotlarını almak için görevlendirilen teknelerin Meksika körfezinde ilerlediğini bildirdi. Astronotlar yörüngede 199 gün geçirdi.
Astronotlar SpaceX'in Falcon 9 roketi ile 23 Nisan'da uzaya gönderilmişti. Uzay aracının Dünya'ya dönüşünün 7 Kasım Pazar günü gerçekleştirilmesi beklenirken, dönüşü kötü hava koşulları nedeniyle 8 Kasım Pazartesi gününe ertelenmişti.SpaceX'in bir sonraki görevi Crew-3 için uzay aracını 10 Kasım Çarşamba günü Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden fırlatması bekleniyor.


Çinli taykonotlar uzay yürüyüşüne çıktı Çinli taykonotlar uzay yürüyüşüne çıktı Çin'in Dünya yörüngesinde kurmakta olduğu uzay istasyonuna gönderdiği Şıncou-13 taykonot ekibi uzay yürüyüşü gerçekleştirdi. Ekipteki 41 yaşındaki Vang ise bu faaliyete katılarak, uzay yürüyüşü yapan ilk Çinli kadın taykonot oldu.
Dünya’daki çevre kirliliği uzaydan gören astronot korkunç manzarayı anlattı Dünya’daki çevre kirliliği uzaydan gören astronot korkunç manzarayı anlattı Uzaya çıkan Fransız astronot Thomas Pesquet, Dünya’ya uzaydan baktığında iklim değişikliği ve kirliliğin korkunç boyutlara ulaştığını ifade etti. Fransız astronot, bu durumun acilen tersine çevrilmesi gerektiğini belirterek yetkililerden yardım istedi.