ABD’de bulunan Florida Üniversitesi’ndeki bilim insanları, Ay’dan getirilen toprakta ilk kez bitki yetiştirildiğini açıkladı. Bilim insanları tarafından yapılan çalışmalar doğrultusunda 1969-1972 Apollo görevi sırasında Ay’dan Dünya’ya getirilen topraklarda ilk kez bitki yetiştirildi. Bu çalışmanın, Ay'da uzun süre kalabilmek için çok önemli olduğu belirtilirken, tohumların sürpriz bir şekilde 2 gün içinde filizlendiği öğrenildi.

Florida Üniversitesinden Profesör Anna-Lisa Paul, çalışmayı anlatan makalede, "Sizlere nasıl şaşkın olduğumuzu anlatamam. Ay örneğindeki veya kontrol altındaki her bitki, 6 gün boyunca aynı gözüküyordu” dedi. Günler sonrasında bitkilerde farklılıkların gelişmeye başladığı, Ay'dan getirilen toprakta bulunan bitkilerin stres belirtileri gösterdiği, daha yavaş geliştikleri ve bodur kaldıkları ifade edildi.

AY KEŞİFLERİ İÇİN BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR

Bitkilerde yaşanan bu değişimlerin dünyevi etkiler olduğu belirtilirken, ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Yöneticisi Bill Nelson konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu araştırma, NASA’nın uzun vadeli insani keşif hedefleri için kritik öneme sahip. Çünkü, derin uzayda yaşayan ve faaliyet gösteren gelecek astronotlar için gıda kaynakları geliştirmek amacıyla Ay’daki ve Mars’taki kaynakları kullanmamız gerekecek. Bu temel bitki yetiştirme araştırması aynı zamanda NASA’nın, dünyada gıda kıtlığı olan bölgelerde bitkilerin stresli koşulların üstesinden nasıl geleceğini anlamasına yardım edecek ve tarımsal yenilikleri ortaya çıkarmak için nasıl çalıştığının da önemli bir örneği olacak” şeklinde konuştu. 

Bilim insanları Florida, Gainesville'deki laboratuvarlarında Ay toprakları üzerinde çalışıyor (Foto: AP)

Araştırmalarını sürdüren bilim insanları için Ay'dan getirilen çok fazla toprak bulunmazken, Florida Üniversitesi’ndeki araştırma grubuna onlarca yıldır kilitli tutulan kaynaklardan her bir bitki için 1 kilogram toprak verildi. NASA astronotları 1969’dan itibaren 3 yıllık süreçte Ay yüzeyinden 382 kilogram Ay taşı, çekirdek numuneleri, çakıl taşları, kum ve toz getirmişti.

Dünya, çığır açan kara delik keşfinin arkasındaki Türk bilim insanını konuşuyor Dünya, çığır açan kara delik keşfinin arkasındaki Türk bilim insanını konuşuyor ​Event Horizon Teleskobu bir kez daha görülemeyeni gördü. Gökbilimciler, içinde bulunduğumuz Samanyolu Galaksisi’nin merkezindeki karanlık ve toz perdesini aşarak yıllardır peşinde koştukları süper kütleli kara deliğin görüntüsünü yakalamayı başardı.

Bilim dünyasında şaşırtan keşif: Ay Dünya’dan su çekiyor Bilim dünyasında şaşırtan keşif: Ay Dünya’dan su çekiyor ​ABD’de Alaska Fairbanks Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, Ay’ın dünya atmosferinden su çekiyor olabileceğini ifade ettiler.