DUYGU YILMAZ

C vitamini içeriği ile cilt dostu olan kiraz, barındırdığı zengin minerallerle de vücudun su dengesini düzenler. Kabızlığı giderir. Peki en çok vitaminin sapında olduğunu biliyor musunuz?
¥ Kiraz sapları doğal bir idrar söktürücüdür.
¥ Börek taşı oluşumunu engeller.
¥ Vücuttaki toksinlerin atılmasını kolaylaştırır.

ÖDEME BİRE BİR
¥ Zayıflamaya yardımcı olur.
¥ Vücutta ödem oluşumunu azaltır.
¥ Sakinleştirici özelliği sayesinde uykuya dalmayı kolaylaştırır.
¥ Ciltte oluşan sivilce, siyah nokta ve lekelere karşı etkilidir.
¥ Kabızlıkla mücadele eder.
İşte bu yüzden yediğiniz kirazların saplarını atmayıp kurutmanız gerekiyor. Biriktirdiğiniz kiraz saplarını güneş almayan bir yerde yaklaşık bir hafta kurumaya bırakın, sonrasında da hava geçirmeyen bir kavanozda saklayın. Kaynayan suda demleyerek tüketebilirsiniz.

BEBEĞİNİZE ŞİFA OLSUN
Kirazın kendisi ve sapının yanı sıra çekirdeği de oldukça faydalı. Kiraz çekirdekleri yeni doğan bebeklerin en büyük problemlerinden gaz sancılarını rahatlatmakta yardımcı oluyor. Bebeklerin gaz sancısını gidermek için, en iyi yol ayaklara veya karnına yapacağınız sıcak komprestir. Fırında ya da ütü ile ısıtabileceğiniz kiraz çekirdeği ısıyı uzun süre muhafaza edebiliyor. Isıyı da yavaş yavaş vererek bebeği sakinleştirip, rahatlatabiliyor.  İçerisinde kiraz çekirdeği bulunan bel bandı, patik, minder ya da yatak gibi ürünlerden satın alarak bebeğinizin daha huzurlu büyümesine katkı sağlayabilirsiniz. Ya da mutfağınızda biriktirdiğiniz kiraz çekirdeklerini koyabileceğiniz kalın bir kumaştan kese yapabilirsiniz.
Kirazda yeni sezon 'rekor ihracat' hedefiyle başladı Kirazda yeni sezon 'rekor ihracat' hedefiyle başladı Türkiye'nin önde gelen tarımsal ihraç ürünlerinden kirazda geçen yıl yaklaşık 224 milyon dolarla kırılan ihracat rekorunun, yeni başlayan sezonda 250 milyon dolara taşınması hedefleniyor.
'Türk kirazı' 62 ülkede ağızları tatlandırdı 'Türk kirazı' 62 ülkede ağızları tatlandırdı Türkiye'nin kiraz ihracatı geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 21,7 artarak 183 milyon 835 bin dolardan 223 milyon 709 bin dolara çıktı. En çok ihracat 90 milyon 641 bin dolarla Almanya'ya yapılırken, Rusya ve Avusturya izledi.