Yangın tehlikesi nedeniyle Türkiye'nin birçok kentinde ormanlık alanlara giriş yasağı kararı alınmıştı. İstanbul Valiliği, milli servet olan ormanların korunması için bazı yeni kararlar alındığı belirtilerek ormanlara giriş yasağının 30 Eylül 2021 Pazartesi'ye kadar uzatıldığını açıkladı.

İstanbul Valiliği tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: "Orman Bölge Müdürlüğünün 31.08.2021 tarihli talepleriyle önümüzdeki günlerde ilimizde orman yangınlarının vuku bulabileceği değerlendirilerek, milli servetimiz olan ormanlarımızı korumak amacıyla Valiliğimizce; 6831 sayılı Orman Kanunu’nun 74. maddesi ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 9 ve 66. maddeleri uyarınca alınan 2021/2 sayılı karar hükümleri uyarınca ilimiz sınırları dahilindeki ormanlık alanlara giriş yasağı 30.09.2021 Perşembe günü saat 24.00'e kadar uzatılmıştır. Saygıdeğer İstanbullu hemşehrilerimize bugüne kadar gösterdikleri duyarlılık için teşekkür ediyor, ormanlık alanlarımızın her türlü tehlikeden korunması için desteklerinin devamını diliyoruz."

İZİNLİ PARK VE MESİRE ALANLARINDA PİKNİK SERBEST

Açıklamada, Milli Parklar Bölge Müdürlüğünce sokak hayvanlarını beslemekle görevlendirilenler ve yetkili kamu görevlileri haricinde ormanlara girişin 30 Eylül'e kadar uzatıldığı belirtilerek, "İlimizdeki ormanlarda ve orman içi yollarda mola vermek, piknik yapmak, mangal, semaver vb. ateş yakmak yasaktır. Yetkili idarelerin gözetim ve denetiminde bulunan izinli park, piknik ve mesire alanları ile tabiat parklarında piknik yapmak serbest ancak mangal ateşi yakmak, piknik tüpü vb. kullanmak yasaktır." denildi.

VALİ YERLİKAYA: KURALLARA UYAN HEMŞEHRİLERİME TEŞEKKÜR EDİYORUM

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, konuya dair sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "İstanbul’umuzda orman yangınlarıyla mücadele kapsamında ormanlara girme, orman çevresinde ve içinde mola verme, piknik yapma yasakları 30 Eylül 2021 Perşembe günü saat 24.00’e kadar uzatılmıştır. Kurallara uyan hemşehrilerimize teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

Orman yangınında yanan ağaçların kökleri filizlenmeye başladı Orman yangınında yanan ağaçların kökleri filizlenmeye başladı Kilis'te çıkan orman yangınlarının ardından yanan ağaçlar kısa sürede yeniden filizlenmeye başladı.

Erdoğan, 'Ormanları küllerinden doğuracağız' Erdoğan, 'Ormanları küllerinden doğuracağız' Cumhurbaşkanı Erdoğan, ATO Congresium'da ‘Genç Dostu Şehirler Kongre ve Sergisi’nde yaptığı açıklamada, yaşanan orman yangınlarına yönelik konuşarak, devletin güçlü olduğunu ve ormanların yeniden canlandıracağını duyurdu.