Alan çevresi 136 kilometrekare olan Ulubat Gölü, Bursa’ya bağlı önemli bir tatlı su gölü olarak birçok canlıya ev sahipliği yapıyor. Plankton ve dip canlıları, sucul bitkiler, balık ve kuş popülasyonu açısından Türkiye’nin zengin gölleri arasında gösterilen Ulubat Gölü, her geçen gün yok olma tehlikesi ile karşı karşıya.

ÇEVRE FAKTÖRLERİNE BAĞLANIYOR

1998 yılında Çevre Bakanlığı tarafından Ramsar alanı ilân edilen göl, son günlerde alg patlamaları ile bir kez daha gündeme geldi. Havaların serinlemesi ile kaybolan su yosunlarının her yıl yaz aylarında artarak görüldüğü bildirildi. Havaların serinlemesi ile birlikte kendiliğinden yok olan yosunların çıkış sebebi ağırlıklı olarak küresel iklim değişiklikleri ve çevre faktörlerine bağlanıyor.

1-1,5 METREYE KADAR DÜŞTÜ

Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği (DOĞADER) Yönetim Kurulu Üyesi Murat Demir, “Son günlerde Ulubat Gölü’nde alg patlamalarını sık sık duyuyoruz. Bölge halkından bize şikâyetler geliyor. Küresel ısınma ile birlikte de Ulubat Gölü de bundan ciddi bir şekilde etkileniyor. Ulubat Gölü’nü besleyen su kaynakları azaltmakta. Bu azalma da Ulubat Gölü’nde sığlığa sebebiyet veriyor. Gölün en derin yeri 1-1,5 metreye kadar düştü. Bu böyle giderse yakın zamanda Türkiye’de birçok gölde olduğu gibi burası da yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacak” dedi.

“ULUBAT GÖLÜ CAN ÇEKİŞİYOR”

Marmara Denizi’nde yaşanan müsilaj gibi göllerde de alglerin sıkıntı teşkil edeceğine dikkat çeken Murat Demir, “Birçok gölümüzde de bu algleri görüyoruz. Mevsim itibari ile hava sıcaklıkları düştü ve serinleme başlayınca algler durdu. En azından gözle görünür değil. Bu, alglerin yok olduğu anlamına gelmemektedir. Her yıl daha yoğunlaşarak karşımıza çıkmaktadır. Ulubat’ı besleyen su varlıkları da tehdit altındadır. Hemen yukarıda Çınarcık Barajı oluştu ve oraya ciddi su gitmekte. Gerçi Çınarcık Barajı'ndan Ulubat’a su veriliyor, ama yeterli değil. Buraya yakın sanayi kuruluşları bu gölden ciddi ölçüde su çekiyor. Bu yanlıştır. Ulubat Gölü can çekişmektedir. Buradan sanayi kuruluşlarına, organize sanayi bölgelerine su gönderilmemelidir. Bu göldeki her damla suyun önemi vardır. Buranın suyu burada kalmalıdır” şeklinde konuştu.

Kremlin: Putin, Biden'ın Küresel İklim Zirvesi davetini kabul etti Kremlin: Putin, Biden'ın Küresel İklim Zirvesi davetini kabul etti Kremlin Basın Servisi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, ABD Başkanı Joe Biden’ın Küresel İklim Zirvesi davetini kabul ettiğini açıkladı.

Kremlin: “Biden, Putin'i Küresel İklim Zirvesi'nde katılmaya davet etti" Kremlin: “Biden, Putin'i Küresel İklim Zirvesi'nde katılmaya davet etti" Kremlin Basın Servisi, ABD Başkanı Joe Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in telefon görüşmesi yaptığını duyururken, Biden'ın Putin'i Küresel İklim Zirvesi'ne katılmaya davet ettiğini bildirdi.

BM ve Birleşik Krallık 'Küresel İklim Zirvesi' düzenleyecek BM ve Birleşik Krallık 'Küresel İklim Zirvesi' düzenleyecek Birleşmiş Milletler (BM) ve Birleşik Krallık, 'Küresel İklim Zirvesi'ne ev sahipliği yapacak.