Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Suadiye ve Çepni mahallelerinden gelen "suda koku" ihbarı üzerine Çevre Koruma Daire Başkanlığı ve Kartepe Şube Müdürlüğü ekipleri harekete geçti.

Su kalite kontrol ekiplerince bölgeyi besleyen Gücük kaynağında koku tespit edilmesinin ardından, iki mahalleye su sağlanan Toraman 1, 2 ve 3, Barbarostepe, Kestanelik ve Otoşe depo giriş ve çıkışları iptal edilerek tüm şebeke suyu tahliye edildi ve temizlik işlemleri tamamlandı.

KAÇAK DÖKÜM YAPILDIĞI TESPİT EDİLDİ

Ekiplerce bölgede yapılan geniş çaplı incelemede, Gücük kaynağının üst kotlarında, yaklaşık 1 kilometre mesafede kullanılmayan taş ocağında bulunan gölete kaçak döküm yapıldığı tespit edildi.

Göletten sızan suların yeraltı suyuna karışarak kaynağa ulaştığı ve kokuya sebebiyet verdiği belirlendi.

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Dairesi Başkanlığı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Kartepe Jandarma Komutanlığı ekiplerince MOBESE kameralarında yapılan incelemede, kaçak döküm yapan 2 araç tespit edildi.

SU ALIMI DURDURULDU

Araçlardan ve gölet suyundan araştırılmak üzere alınan numuneler TÜBİTAK'a gönderildi, kaçak döküm yapılan kimyasal madde ise vidanjörlerle çekilerek bertarafı için İZAYDAŞ'a gönderildi.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından idari ve adli süreç başlatıldı.

Numuneler üzerinde İSU Uluslararası Laboratuvar Merkezi'nde yapılan analizlerde, tüm kimyasal parametreler yönünden kirlilik bulunmadığı tespit edildi.

Sudaki koku nedeniyle Gücük kaynağından su alımı durduruldu ve hat tahliye edildi. Bölgeye, Suadiye içme suyu arıtma tesisi ile Yuvacık Barajı hattından su verildi.

İstanbul’un içme suyu havzasını çöplüğe çevirdiler İstanbul’un içme suyu havzasını çöplüğe çevirdiler Büyükçekmece’de çevre duyarlılığının arttırılması ve daha çevreci bir toplum için farkındalık oluşturmak adına gerçekleştirilen Çevre Şenliği etkinliğinde ortaya çıkan görüntüler dehşete düşürdü.

Esenyurt’ta içme suyuna lağım suyu karıştığı iddiası Esenyurt’ta içme suyuna lağım suyu karıştığı iddiası Esenyurt’ta şebeke suyundan zehirlendikleri iddiasıyla çok sayıda vatandaş hastanelere akın etti. Hastaların genelinde kusma, ishal ve bulantı gözlemlenirken; aynı şikayetlerle 100'ün üzerinde başvuru yapıldığı öğrenildi.

İçme suyunda kimyasal atık krizi! 30 kişi hastanelik oldu İçme suyunda kimyasal atık krizi! 30 kişi hastanelik oldu Bolu'da bir köyde 30 kişi kusma ve ateşlenme nedeni ile hastaneye kaldırıldı. Sudan kötü koku geldiğini söyleyen köylülerin iddiası ise kimyasal atıkların suya karışması...