Muğla'nın en meşhur lezzetlerinde ve coğrafi işaret alan tatlısı, Muğla Saraylısı bugünlerde tadından ziyade fiyatıyla konuşuluyor. Söz konusu tatlı, Menteşe’nin tarihi Saburhane meydanında açılan atölyede altınla hazırlanıp satışa sunuldu. Tatlının dilim fiyatının 5 bin lira olduğu öğrenildi. 

ATÖLYENİN EN DİKKAT ÇEKEN ÜRÜNÜ: MUĞLA SARAYLISI
Muğla’nın geleneksel mutfak kültürünün kayıt altına alınarak gelecek kuşaklara aktarılması, kentin gastronomi potansiyelinin turizmle entegre edilmesi, yeme-içme ve kültür turizminin canlandırılması amacıyla Menteşe Belediyesi tarafından “Menteşe Mutfak Kültürü Atölyesi” açıldı. Menteşe’nin tarihi Saburhane meydanında açılan atölyenin en dikkat çeken ürünü ise Muğla’nın coğrafi işaret tescilli ürünü ‘Muğla Saraylısı’ oldu. Muğla yöresine ait tat ve lezzetlerin sergilendiği stantlarda, Muğla Tarhanası, keşkek, odun ateşinde yapılmış ev ekmeği, reçel, salça, turşu ve kurutulmuş sebze ve meyveler satışa sunuldu.
“Menteşe Mutfak Kültürü Atölyesi”nde Muğla mutfağına özgü yemekler de yarışırken, Türkiye’nin ünlü şeflerinin de katıldığı etkinlikte yöre kadınları tarafından yapılan el yapımı yemekler yarıştı.

DÜNYANIN EN PAHALI TATLISI: DİLİMİ 5 BİN LİRA
Menteşe Mutfak Kültürü Atölyesinin en dikkat çeken ürünü Muğla Saraylısı oldu. Muğla Sanayi ve Ticaret Odası tarafından coğrafi işaret tescili alınan Muğla Saraylısı, Aysel Yüksel tarafından yapılırken, Muğla Gastronomi ve Mutfak Sanatları Derneği Başkanı Timur Kocabıçak tatlının üzerine altın kaplama yaptı. Altın kaplamalı Muğla Saraylısının dilimi 5 bin liradan satışa sunulurken, 8 dilim Muğla Saraylısına 40 bin lira ödeme yapılacak.

TATLININ ORTASINA SARI LİRA KOYDULAR
Muğla Gastronomi ve Mutfak Sanatları Derneği Başkanı Timur Kocabıçak Muğla Saraylısı hakkında bilgi verdi. Kocabıçak, eskiden damat evi tarafından kız istemeye veya nişan takmaya giderken bu tatlının kız evine götürüldüğünü belirterek, “Altın Saraylı aslında çok geçmişimizde en eski tatlılarımızdan birisi Saraylının tam ortasına aslında bir tane sarı lira koyarlar. Kız evinde saraylı tatlısının içinde sarı lirayı bulan kim olursa çok mutlu olur. Aslında o sarı lira semboliktir. Bu gelenek Cumhuriyet’ten önce ve Cumhuriyet kurulduktan sonra daha artarak, ta ki 1960 yıllarına kadar devam etmiş. 1960 yıllarından sonra yavaş yavaş içine altın konulmamaya başlanmış. Altın yok ama Saraylımız hala altın değerinde. Biz bugün Saraylımıza altın kapladık. İçerisinde altın tozu var. Neden altın derseniz. Altın yenilebilir bir şey aslında. Tarihte altın yeniliyor. Kanuni Sultan Süleyman’ın yemeklerinde kullandığı biliniyor. Altın insan vücuduna girdiği andan itibaren 0,2 miligram altın insan vücudundaki toksinlerin atılmasına sebep oluyor” dedi.

Denizin dibinden çıkarıyorlar kilosunu 4 bin liraya satıyorlar Denizin dibinden çıkarıyorlar kilosunu 4 bin liraya satıyorlar Aktarlarda kilosu 4 bin liraya satılan ve 8-10 yıl kullanılabilen deniz süngerleri, ev temizliğinden cilt temizliğine kadar her yerde kullanılıyor. Deniz süngerlerinin pek kıymetinin bilinmediğini söyleyen aktar İsmail Hakkı Ispartalı, “Faydasını bilen insanlar ise her zaman önem verip kullanıyor” dedi.

Japonya’da 3 adet mantar 65 bin liraya satıldı! Kilosu 925 bin lira... Japonya’da 3 adet mantar 65 bin liraya satıldı! Kilosu 925 bin lira... Çam ağacında yetişen üç adet Matsutake mantarının 3 tanesi yalnızca 70 gram olmasına rağmen Japonya'da yapılan açık artırmada 830 bin yene(yaklaşık 65 bin lira) alıcı buldu.