BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Yargıtay’da seçimler tamamlandı; üç daire başkanı da seçildi

Geçen salı günü “Kim bu Yargıtay’daki 80 üye” başlıklı yazımda, eylül ayı başından beri 70-80 Yargıtay üyesinin sistematik olarak blok hâlinde seçimlere katılmadığını ve bu yüzden kurumun 5 ve 10. Daire başkanlarının bir türlü seçilemediğini anlatmıştım. Yargıtay’da yüzlerce dosya görüşülmek üzere beklerken tüm üyeleri meşgul eden bu skandalın müsebbipleri aslında görevi ihmalden disiplin suçu işlediklerini şüphesiz biliyorlardı. Yargıtay Başkanlığı da kuşkusuz onların kim olduğunu dijital kayıtlardan kolaylıkla tespit edilebilirdi.
Düşünün tam 25 tur yapılmıştı. Her turda 4 kez sandığa gidiliyordu. Can dayanmaz buna.
O yazımda belirtmiştim. Önceki gün 26. Tur seçimler yapılacaktı. Bakalım ne olacaktı? Bu kez gelecekler miydi? Dün belli oldu. Seçimlere blok hâlinde katılmayanlar geldiler ve üç daire başkanı da seçilmiş oldu.
Ama bu durumun bir daha tekrar etmemesi için yapılması gereken bir şey daha var. Bu seçimlerde salt çoğunluk arama şartı kaldırılmalı. Kısaca üç dört aday olur, en çok oyu alan ikisi finale kalır. Son oylamada da en çok oyu alan kazanır. İlla 400 Yargıtay üyesinin yarısından bir fazlasının oyunu istersen böyle şeyler yaşanabiliyor ve bazen de kimi kötü niyetlilerin elinde istismar edilebiliyor ne yazık ki.

 

  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
615765 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/fuat-ugur/615765.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT