BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Siz yapınca eleştiri, biz yapınca ötekileştirme!

Süleyman Özışık
Facebook
Metin Akpınar'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında kasti bir tahrik amacıyla dile getirdiği sözlerin üzerinden 10 gün geçti ama o iğrenç sözlerin yankısı hâlen devam ediyor.
Erdoğan'ı saplantı hâline getiren güruh, Akpınar'ı canhıraş bir şekilde savunuyor, eleştiri hakkını kullandığını söylüyor.
Söylenenleri, yazılanları ibret ve hayretlerle izliyorum günlerdir.
Hatırlatmak için gelin o sözlerin üzerinden tekrar geçelim:
"Kutuplaşma ve karmaşadan kurtulmamızın tek çaresi demokrasidir. O noktaya ulaşabilirsek kavga gürültü olmadan bu işin içinden çıkarız. Ulaşamazsak, belki lideri ayağından asarlar, belki mahzenlerde zehirlenerek ölür, belki de başka liderlerin yaşadığı kötü sonları yaşayabilir" diyor Metin Akpınar...
Yetinmiyor, "Rusya'ya kim yaklaştıysa sonu ihtilal oldu. Adnan Menderes Rusya'dan randevu almıştı, bir ay sonra ihtilal oldu. Demirel randevu aldı, ihtilal oldu. Bakalım darısı kimin başına" diye devam ediyor.
Şimdi bu sözler basit bir eleştiri öyle mi?
Arkadaş, siz kafanızdaki "Ahmak Millet" düşüncesine gerçekten inanmaya başlamışsınız ama ne siz sandığınız kadar akıllı ne de biz sandığınız kadar aptalız tamam mı?
Bu sözler eleştiri falan değil.
Metin Akpınar denen sanatçı eskisi, kafasındaki düşünceyi zekice terimlerle sarıp sarmalayarak muhataplarına sunuyor. Kötülüğü yeniden uyandırmak isteyen şerre meyilli kişileri harekete geçirmek istiyor.
Daha önceki yıllarda etrafa felaketler saçarak ümidi ümitsizliğe, yaşamı ölüme çevirmek isteyenleri yeniden göreve çağırıyor. Yeni bir kıyamet çatlağı oluşturmak isteyenlerin bu sözlerden cesaret alarak yeni bir yıkıma hevesleneceğini çok daha iyi biliyor Metin Akpınar.
Pek çok darbenin olduğu, pek çok siyasetçinin ortadan kaldırıldığı bir ülkede bu sözleri aklı başında hiçbir insan kullanmaz, kullanamaz. Kullanıyorsa, belli bir amaca yönelik kullanıyor demektir.
Gezi, 17/25 Aralık ve 15 Temmuz'da tek hedef olan, her üç darbe girişiminde de kellesi istenen bir adamın idam edilmesini, ayağından sallandırılmasını veya zehirlenerek öldürülmesini büyük bir iştah ve tamah ile dile getirmek nasıl bir eleştiridir söyler misiniz?
Sizden illallah yahu!
Sizinle ilgili "Kaşının üstünde gözü var" diyenleri derhâl mahkemeye vereceksiniz. Ama siz onların inançlarına, değerlerine, sevdiklerine yakası açılmamış küfürler edince bu, eleştiri kapsamına girecek!
Siz; asmaktan, kesmekten, doğramaktan bahsedince bunlar basit ve yapıcı eleştiri olacak. Ama onlar buna karşılık "Direnir, cevabını misliyle veririz" deyince nefret suçu işleyen, ötekileştiren kesim olacak.
Siz meraklı kulaklara zehir fısıldayıp darbelerden bahsederken, intikam naraları atarken demokratik eleştiri hakkınızı kullanmış olacaksınız. Ama onlar, "Bu ülkenin istikbaline bir kez daha kastetmeye çalışırsanız sizin karşınıza etten kemikten yapılmış birer ecel olarak çıkarız" deyince bunu tehdit olarak algılayacaksınız öyle mi?
Oh ne güzel memleket ya!
Yahu bu ülkede hakaret etmek tehditler savurmak size tanınmış bir ayrıcalık mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan'a söylemediğiniz ne kaldı söyler misiniz Allah aşkına?
Şahsına, eşine, çocuklarına, merhum annesinden kundaktaki sabi sübyanına varıncaya kadar etmediğiniz bir tek küfür ve hakaret kaldı mı? Ona karşı beslediğiniz niyetler her zaman kanlı oldu. 
Bütün bu yaptıklarınızın karşısında size dava açması onu diktatör yapıyor öyle mi? Erdoğan diktatör değil ama vallahi siz de insan değilsiniz!
Şeref, namus ve onur. Bir insanın değeri bunlarla ölçülür. Erdoğan'a ve ona gönülden bağlı olanlara saldırırken bu erdemleri birer birer terk ettiniz.
İnsanlıktan çıktınız!
Gezi olaylarından bu yana akıl sır erdirilemeyecek olaylar yaşıyoruz. 17/25 Aralık ve 15 Temmuz darbesiyle ülkemize ve yüreğimize karşı işlenen alçak suçları telafi etmeye çalışıyoruz.
Bir kez olsun yanımızda yer almadınız.
Nerede bir hain, nerede bir darbeci, nerede bir ajan varsa onu dost bellediniz de bize bir kez destek vermediniz.
Yine vermeyin...
Ama bize acı veren alçak suçlularla bir olup değerlerimize hakaret etmeyin. Edecekseniz bunun yargı karşısında bir yaptırımı olacağını bilin.
Zira dünya üzerinde hiçbir insan, onuruna, haysiyetine, değerlerine ve ülkesine küfredenleri kayıtsızlık içinde izlemez.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
605883 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/suleyman-ozisik/605883.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT