BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Kapımızdaki tehlike…

Süleyman Özışık
Facebook
Aylardır CHP ile Kandil'in partisi HDP'nin İstanbul'u AK Parti'nin elinden alabilmek için çok detaylı bir çalışma yaptığını söylüyordum.
Tam da beklediğim gibi oldu.
CHP İstanbul'da, HDP'lilerin gönül rahatlığıyla oy verebileceği isimleri bulup vitrine çıkardı.
Kadıköy'de Şerdil Dara Odabaşı aday gösterildi. Bilmeyenler olabilir. Bu zat, PKK'nın hendek savaşlarına tam destek veren ve yer yer Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni Kürt katili olarak lanse eden biridir.
Normal şartlarda Kadıköy CHP'nin kalesi olan bir yer. Gürsel Tekin, CHP'lilerin göz bebeği gibi sevip koruduğu ve Kadıköy'e istediği bir isimdi. 
Ama Kemal Kılıçdaroğlu ısrar ve inatla HDP'lilerin gönlüne göre bir adayı tercih etti. Parti Meclisi'nde bazı isimler bu isme itiraz etmiş.
"Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, her sene 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları için Kadıköy'ün göbeği olan Bağdat Caddesi'ne geliyor. Kılıçdaroğlu burada seçmenlerle birlikte yürüyor. Peki Genel Başkan, 29 Ekim'de PKK ve HDP destekçisi bir başkan ile nasıl kol kola yürüyebilecek?" demişler.
Yürür yahu, bu ilk kez yaptığı bir şey değil ki...
“Adalet Yürüyüşü”nde HDP ve dahi PKK'lılarla birlikte nasıl yürüdüyse öyle yürür.
Kadıköy AK Parti için çok da önemli değil. Zira dediğim gibi, burası CHP'nin kalesi ve alınması çok zor bir yer.
Ancak bazı ilçeler var ki AK Parti yaptığı aday tercihleri ile burayı maalesef kaybetme riski yaşıyor. Aylardır bu ilçelere dikkat çekiyorum. Merak edenler arşivden o yazılara ulaşabilir.
Esenyurt ile ilgili yazdığım yazılara şahitsiniz.
Aday gösterilen Azmi Ekinci ile fani dünyada bir kez dahi yüz yüze gelmedim. Kendisini de tanımam. Hasmım da değil, hısmım da değil. Başarılı bir siyasetçi olabilir ama bu ismin Esenyurt'ta tutmadığını, tutmayacağını ve Esenyurt'un "ithal aday" istemediğini bas bas bağırarak söyledim.
Alın bakın CHP'nin adayına...
40 yıldır Esenyurt'ta oturan ve neredeyse her kesimden oy alabilecek Kemal Deniz Bozkurt'u getirip aday gösterdiler. Pek çok sivil toplum kuruluşu ve dernek adama destek vereceğini açıklamaya başladı.
Araştırma şirketinin yöneticileriyle konuşuyorum, "CHP turnayı gözünden vurdu. Buradaki sonuçlar İstanbul’u dahi riske sokabilir" diyorlar. Çünkü Esenyurt dediğiniz yer, 1 milyon nüfusuyla ve 600 bine yakın seçmeniyle İstanbul’da dengeleri değiştirecek bir ilçe…
Daha önce ismini zikrettiğim pek çok il ve ilçede de durum farklı değil.
Alın işte…
Yapılan araştırma sonuçları bugüne kadar AK Parti’nin elinde olan pek çok büyükşehirin veya orta ölçekli şehirlerin bu seçimde el değiştirebileceğini söylüyor.
Hep söylerim, "AK Parti'nin rakibi kendisidir" diye. Oyunu yükseltmesi de düşürmesi de kendi elindedir AK Parti'nin. Düşüş CHP yüzünden değil. Millet biliyor, CHP bir bakkal dükkânı dahi işletemez, yönetemez. 
Ama millet kızgın...
Çünkü pek çok bölgede adayların çoğu milletin değil, milletvekilleri ile teşkilatların seçtiği adaylar. Yok sayılmayı içine sindiremeyen insanlar bunun hesabını soracağını söylüyor.
Cumhurbaşkanı Erdoğan için, "Baas rejimi kuruyor. Bu adam Kaddafi ve Saddam'dan kötü" diyen, ya da ByLock kullanan veyahut Süleyman Soylu'ya terörle mücadele ediyor diye düşman olan isimleri aday göstererek bir yere varılmaz. Kimsenin tanımadığı ithal adaylarla hedeflenen menzile varılmaz. Millete rağmen siyaset yapılmaz.
Bu gidişat iyi değil yahu vallahi iyi değil, billahi iyi değil.
Biz bu partinin düşmanı değiliz. Sadece bu işin sonunun Recep Tayyip Erdoğan'a uzanacağını, alınacak kötü bir sonucun ardından erken seçimin yapılabilmesi için ortalığın cehennem alanına çevrileceğini bildiğimiz ve gördüğümüz için uyarı görevimizi yapıyoruz.
Yapılacak şey çok basit.
Aday tercihleri yeniden gözden geçirilecek. İsyanın yükseldiği bölgelerde yeniden anketler yapılacak ve en doğru adaylar belirlenip vitrine çıkarılacak.
Yarın yaşanacak bir kazadan sonra, "Şöyle olsaydı, böyle olmazdı" demek yerine, şimdiden önlem alınabilir. Yoksa CHP'nin kazandığı yerlere HDP ve PKK kadroları doldurulacak.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
606323 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/suleyman-ozisik/606323.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT