BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Bu süreçte Türkiye’yi kimin yönetmesini isterdin?

Süleyman Özışık
Facebook
Elini vicdanına koyup söyle muhalif kardeş. Bu süreçte Türkiye'yi kimin yönetmesini isterdin? "Şimdi falanca devletin başkanı bizi yönetseydi ne güzel olurdu" dediğin biri var mı?
Mesela...
Bırakın hastanesini, yoğun bakımını falan...
Sağlık çalışanlarına verecek maske bile bulamayan Donald Trump isimli şapşalın Türkiye'yi yönetmesini ister miydin?
İstemez miydin?
Peki "Virüs diye bir şey yok" diyerek zamanında önlem almayan ve binlerce vatandaşının ölümüne kapı aralayan ve dahi kendisi de koronadan yoğun bakıma kaldırılan İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın bizi yönetmesini ister miydin?
İstemez miydin?
Ya peki yine önlemleri zamanında almayarak ülkesinde her gün binlerce insanın ölümüne sebep olan Fransa Devlet Başkanı Macron'a ne dersin? 
Onu da mı istemezdin?
Peki İtalya desem? Hani şu aralar her gün ortalama 800-900 vatandaşının evinden ölümünü sadece çaresizlik içinde izleyen İtalya Başbakanı Conte bizi yönetseydi nasıl olurdu?
Olmaz mıydı?
Tamam!
E, o zaman İspanya var. Her gün bine yakın kişinin mezbaha gibi ortamlarda can çekişe çekişe öldüğü İspanya'nın Başbakanı Sancez bizi yönetse?
O da mı olmaz!
Ha anladım.
Sen Almanya diyorsun, Merkel diyorsun!
Haklısın...
Orada ölümler az. Üstelik kadın, vatandaşlarına dağıtmak üzere 660 milyar avro ayırdı.
Yalnız orada şöyle bir ayrıntı var.
Merkel bu paranın 1 milyar 200 milyar avroluk kısmını Avrupa Merkez Bankası'ndan 2 milyar 500 milyonluk kısmını da IMF'den borç aldı. Yani ileride bu paranın tamamını vergilerle tahsil ederek borcunu geri ödeyecek. Yani şimdi kaşıkla verdiğini, ileride kepçeyle alacak.
"O da olmaz" diyorsun, anladım!
Ha sen Kanada Başbakan'ı Justin'i istiyorsun. Çünkü Justin vatandaşlarına kriz süresince maaş ödeyeceğini açıkladı. Yalnız orada da hastane ücretleriyle maskeler ateş pahası canım benim...
Başka kim kaldı?
Kemal Kılıçdaroğlu, Ekrem İmamoğlu veya Meral Akşener demezsin di mi? Bence de deme çünkü çok gülünç duruma düşersin bunu sen de biliyorsun!
Yalnız dikkat ettin mi?
Senin şu güne kadar hayranlıkla bahsettiğin, "Adamlar süper güç kardeşim" dediğin ülkelerin tamamı tırt çıktı!.. Amerika, İngiltere, İtalya, Fransa, İspanya ve Almanya vatandaşlarına, "Elinizde maske varsa lütfen bize getirin" diye âdeta yalvarıyorlar. 
Yerküre üzerinde vatandaşlarına ücretsiz maske dağıtan, üstelik bunu kargo yöntemiyle vatandaşının ayağına gönderen sadece bir ülke var.
Senin beğenmediğin ülken, yani Türkiye yapıyor bunu.
Tüm dünya ülkeleri arasında vatandaşlarından test ve tedavi süresince tek kuruş para almayan yine senin ülken, Türkiye!
Tüm dünya ülkeleri arasında sağlık sistemi en güçlü olan ülke de Türkiye. Çin'den sonra 45 gün içinde iki dev hastaneyi hizmete sokacağını açıklayan tek ülke de Türkiye!
Bir şeye daha dikkatini çekeyim canım benim!
Türkiye bundan 20 yıl önce batık durumdayken, Konya'dan bile küçük olan Lüksemburg gibi bir ülkecikten 750 bin dolar borç para alıyordu. IMF'nin kapasında dilenme nöbeti tutuyordu.
Sen o zamanlar ülkeni Bulgaristan ile Sırbistan ile Makedonya, Moldova, Arnavutluk ve Kosova ile kıyaslıyordun. Şimdi ülkeni, Amerika ile İngiltere ile İspanya, İtalya, Fransa, Almanya gibi ülkelerle kıyaslıyorsun.
Ben yapmıyorum bunu sen yapıyorsun!
"Onlar vatandaşlarına şunu bunu yapıyor da biz niye yapamıyoruz" diyorsun. Ben demiyorum, sen diyorsun!
İşte bütün bunlar var ya...
Bütün bunlar senin o beğenmediğin, ismini duyduğunda öfke nöbetleri geçirdiğin Recep Tayyip Erdoğan sayesinde oldu!
Yani muhalif olmak senin en tabii hakkın buna lafım yok. Sevmiyorsan sevme, oy vermiyorsan yine verme.
Ama yiğidin hakkını yiğide teslim et diyorum. 
Ne dersin?
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
613054 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/suleyman-ozisik/613054.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT