Fransa 2018 yılında  L’Obs dergisinin, "Dubai Belgeleri"nin ortaya çıkmasıyla çalkalandı. Söz konusu belgelerde, Avrupalı zenginlerin vergi kaçırmak ve para aklamak gibi işlemler için kullandığı Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Helin adlı şirkete dair binlerce doküman bulundu. Skandala ilişkin ilk mahkumiyet kararı nihayet çıkarıldı.

İFŞA OLAN ŞİRKETİN 2 YÖNETİCİSİNE SUÇLAMA

Ulusal Mali Savcılık (PNF) tarafından skandalın Fransa ayağına dair Şubat 2019’da açılan soruşturma kapsamında belgelerde ifşa olan bir şirketin 2 yöneticisi vergi kaçırmakla suçlandı.

İş adamlarının, şirketin yıllık cirosunun her yıl yüzde 3’üne denk gelen kısmı için Dubai’deki Helin şirketi aracılığıyla sahte fatura düzenleyerek vergi kaçırdığı tespit edildi.

İki iş iş insanının bu şekilde 1,5 milyon avroyu vergiden muaf tuttuğu öğrenildi.

9 AY TECİLLİ HAPİS VE 80 BİN AVRO CEZA

Savcılığın 2 iş insanı için talep ettiği 9 ay tecilli hapis ve 80 biner avro para cezası talebi mahkeme tarafından onaylandı.

Fransız L'Obs dergisi, Eylül 2018’de Avrupalı zenginleri kara para aklama, vergi kaçırma gibi işlemler için kullandığı Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Helin şirketine dair binlerce dokümana ulaşmıştı. Dubai Belgeleri olarak adlandırılan skandal sonrası Fransa ve İsviçre’de soruşturmalar başlatılmıştı.

NYT'den Trump'a 'vergi kaçakçılığı' suçlaması NYT'den Trump'a 'vergi kaçakçılığı' suçlaması ABD'nin önde gelen gazetelerinden New York Times (NYT), Başkan Donald Trump'ın 1990'lı yıllarda şaibeli vergi stratejilerine karıştığını ve ailesinin milyonlarca dolar vergi kaçırmasına yardım ettiğini ileri sürdü.

İtalya'dan Facebook'a 'vergi kaçakcılığı' suçlaması İtalya'dan Facebook'a 'vergi kaçakcılığı' suçlaması İtalyan vergi polisi, sosyal paylaşım sitesi Facebook'u İtalya'dan 300 milyon avro civarında vergi kaçırmakla suçladı.

Neymar hakkında vergi kaçakçılığı suçlaması
Neymar hakkında vergi kaçakçılığı suçlaması Barcelona'nın Brezilyalı yıldızı Neymar'ın hesapları ve şirketlerine, vergi kaçırma iddiasıyla ihtiyati tedbir koyduruldu.

Ronaldo'ya 'vergi kaçağı' iddiaları Ronaldo'ya 'vergi kaçağı' iddiaları Ronaldo'nun, Portekiz'e vergi ödememek için kendisini Avrupa'da vergi cenneti ülkelerinden biri olan İrlanda'da çalışan olarak gösterdiği ortaya çıktı