Coral Crystal isimli bir dökme yük gemisi Süveyş Kanalı'nda karaya oturdu. Yapılan açıklamada, karaya oturan geminin römorkörler aracılığıyla deniz trafiği aksamaksızın yenide yüzdürüldüğü ve böylelikle kanalın açıldığı duyuruldu.

GEMİ HEMEN ÇEKİLDİ
Süveyş Kanal İdaresi Başkanı Usame Rabi yaptığı yazılı açıklamada, 43 bin ton yük taşıyan Coral Crystal gemisinin, karaya oturduğunu belirtti. Rabi, Kanal idaresine ait römorkörler aracılığıyla geminin hemen çekildiğini ve kanaldaki deniz trafiği olumsuz etkilenmeden geminin tekrar yüzdürüldüğünü ifade etti. Kanalda deniz trafiğinin iki yönlü devam ettiği aktarıldı.

"EVER GİVEN" OLAYI
Süveyş Kanalı'nda 24 Mart'ta "Ever Given" isimli dev konteyner gemisi, kum fırtınası ve kötü hava koşulları nedeniyle görüş mesafesinin düşmesi sonucu kıyıya çarparak kaza yapmıştı. Süveyş Kanal İdaresi, 6 gün süren çalışmaların ardından 29 Mart'ta dev yük gemisini yüzdürme çalışmalarının başarıyla sonuçlandığını ve kanalın, deniz trafiğine açıldığını açıklamıştı.

Süveyş Kanalı'nı tıkayan 'Ever Given' Rotterdam'a vardı Süveyş Kanalı'nı tıkayan 'Ever Given' Rotterdam'a vardı Süveyş Kanalı’nda karaya oturarak 6 gün boyunca deniz trafiğinin durmasına neden olan "Ever Given" isimli yük gemisi 4 ayın ardından Hollanda'nın Rotterdam Limanı'na vardı.

Süveyş Kanalı'nı tıkayan gemi 3,5 ay sonra Mısır’dan ayrılıyor Süveyş Kanalı'nı tıkayan gemi 3,5 ay sonra Mısır’dan ayrılıyor Süveyş Kanalı’nda karaya oturarak deniz trafiğinin kapanmasına neden olan "Ever Given" isimli yük gemisi tazminat konusunda anlaşma sağlanmasının ardından Mısır’dan ayrılmak üzere yola çıktı.

Süveyş'i tıkayan gemi için Japon firmadan 900 milyon dolar tazminat talebi Süveyş'i tıkayan gemi için Japon firmadan 900 milyon dolar tazminat talebi Süveyş Kanalı'nda geçen ay karaya oturarak deniz trafiğinin yaklaşık bir hafta durmasına neden olan "The Ever Given" isimli yük gemisinin sahibi Japon firmadan 900 milyon dolar tazminat talep edildiği bildirildi.