İtalya Sağlık Bakanı Roberto Speranza, La Repubblica gazetesinin etkinliğinde koronavirüs aşısı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Speranza, İtalya İlaç Ajansının (AIFA) bugün 3. doz ile ilgili çalışmalarını tamamladığını ifade ederek "AIFA, 3. doza yeşil ışık yaktı. İki dozdan sonra en kırılgan olanlardan 3. doza başlayacağız." dedi.

ÖNCELİK 80 YAŞ ÜSTÜ VE SAĞLIK PERSONELİ

Sağlık Bakanı Speranza, 3. dozun uygulanması sırasında 80 yaş üstü ve sağlık personelini korumaları gerektiğini, onlara da öncelik vereceğini ifade etti.

Speranza, dozların temini hususunda zorluk çekmediklerini, 3. dozu garanti edebileceklerini kaydetti.

Kovid-19'a karşı yaygın aşılama kampanyasının 27 Aralık 2020'de başladığı ülkede, bugüne kadar 80 milyon 217 bin 867 doz aşı uygulandı. Tüm aşıları tamamlananların sayısı 39 milyon 439 bin 241 oldu.

Ülkede, 12 yaş üstü nüfusun yüzde 73'ünün aşılanması tamamlanmış durumda.

"YEŞİL GEÇİŞ" BELGESİNİN KAPSAMI GENİŞLİYOR

İtalya'da hükümet, salgınla mücadelede ilk olarak 6 Ağustos'ta restoranların kapalı alanları, yüzme havuzu, spor salonları, tiyatro, sinema gibi sosyal faaliyetlere girişler için 1 Eylül'de ise tren, uçak, gemiyle yapılan seyahatler için zorunlu hale getirdiği, aşı veya test yaptırmayı ya da kısa süre öncesinde Kovid-19 geçirmiş olmayı belgelendiren "Yeşil Geçiş" belgesinin kapsamını bir kez daha genişletti.

Başbakan Mario Draghi başkanlığında dün akşam saatlerinde toplanan bakanlar kurulu, aldığı kararla, "Yeşil Geçiş" belgesini üniversite ve okullarda çalışan öğretmenler dışındaki çalışanlar için de zorunlu hale getirdi.

Ayrıca huzurevlerinde çalışanlar için de Kovid-19 aşısı yaptırmak zorunluluk kapsamına alındı.

Bu arada, İtalyan basınında çıkan haberlerde, Draghi hükümetinin, "Yeşil Geçiş" belgesinin kapsamını kısa bir süre içerisinde kapsamını biraz daha da genişletmeye hazırlandığı belirtildi.

Bakan Koca'dan üçüncü doz çağrısı Bakan Koca'dan üçüncü doz çağrısı Bakan Koca, ikinci doz aşı üzerinden 5-6 ay geçtikten sonra hatırlatma dozuna ihtiyaç duyulduğunu hatırlatarak, 6 milyon vatandaşın sırasının geldiğini söyleyip vakit kaybetmeden yapılması çağrısında bulundu.

İngiltere'de üçüncü doz aşı uygulaması bu ay başlayacak İngiltere'de üçüncü doz aşı uygulaması bu ay başlayacak İngiltere Sağlık Bakanı Javid, ülkede üçüncü doz koronavirüs aşısı uygulamasına bu ay içinde başlanacağından emin olduğunu ancak uygulama öncesinde tavsiye kararının çıkmasını beklediklerini söyledi.

İsrail, artan vaka ve ölümleri 3. doz aşı ile kontrol etmek istiyor İsrail, artan vaka ve ölümleri 3. doz aşı ile kontrol etmek istiyor İsrail'de Delta varyantının etkisiyle koronavirüs salgınında vaka sayıları artarken, Tel Aviv yönetimi üçüncü doz aşı ile salgının önünü almayı amaçlıyor.