İngiltere’de koronavirüsle mücadele kapsamından hükümet, tüm bakımevi çalışanlarının 11 Kasım’a kadar Covid aşısı yaptırmasını istemişti. Sürenin bitimine az bir süre kala Sağlık Bakanı Sajid Javid, katıldığı bir televizyon programında bakımevi çalışanlarını hedef alarak, aşı olmayan çalışanlara kapıyı gösterdi.

"AŞI OLMAYA ZAHMET ETMEYEN, BAŞKA İŞ BAKSIN"

Javid, aşısız çalışanlara dışarı çıkıp başka iş bakmalarını önerirken, "Bir bakım evinde çalışıyorsanız, ülkemizdeki en savunmasız insanlardan bazılarıyla çalışıyorsunuz ve gidip aşı olmaya zahmet edemiyorsanız, dışarı çıkın ve başka bir iş bulun" dedi.

Söz konusu savunmasız kişilerle ilgilenmek isteyenlerin aşı olması gerektiğinin altını çizen Javid, "Eğer aşı olmayacaksan, neden bu işte çalışıyorsun?" ifadelerini kullandı.
Javid, son aşı tarihinde değişiklik yapılmayacağını belirterek, bunun nedeninin bakımevinde kalanların güvenliği ve yararı için olduğunu vurguladı.

UNISON’DAN PERSONEL KRİZİ UYARISI

Sağlık sendikası UNISON ise hükümetin “aşı yoksa, iş yok” politikasının ülke genelinde bakımevi personeli konusunda krize neden olacağını belirtmiş, aşılanma için verilen son tarihin erken olduğu konusunda uyarmıştı. UNISON, bakımevlerinde halihazırda 112 bin boş pozisyon olduğuna dikkat çekti.

YAKLAŞIK 80 BİN PERSONEL İŞİ BIRAKABİLİR

Ulusal Bakım Derneği, 40 bin personelin son tarih nedeniyle işini bırakmak zorunda kalabileceğini ve yalnızca tek bir doz aldıkları için yaklaşık 80 bin personelin ise "hala tehlike bölgesinde" olduğunu tahmin ediyor.

UNISON Genel Sekreteri Christina McAnea ise yaptığı açıklamada, "Hükümet, bakımevi sektörünün korkunç sonuçlara ilişkin uyarılarına rağmen sert bir yaklaşımda ısrar etti" ifadelerini kullanarak, "Bu hareket, zaten dizleri üzerinde duran bir sektöre zarar veriyor ve aşıya olan güveni sarsıyor" dedi.

İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi (NHS) verilerine göre, bakımevlerinde çalışan personelin yüzde 92'sinden fazlasının en az bir doz, yüzde 84'ünden fazlasının ise iki doz aşı yaptırdığı belirtildi.

Pandeminin başında İtalya ve İngiltere başta olmak üzere pek çok ülkede bakımevlerinde kalan yüzlerce yaşlı hasta koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetmişti.

İngiltere’de hükümete 12-15 yaş arasındaki çocuklara tek doz aşı önerisi İngiltere’de hükümete 12-15 yaş arasındaki çocuklara tek doz aşı önerisi İngiltere’de sağlık yetkilileri, hükümete Covid-19 salgınının okullarda yayılmasını azaltmak için 12 ve 15 yaş grubuna tek doz aşı yapılması önerisinde bulundu.

İngiltere'de son 6 ayın en yüksek günlük ölüm sayısı kaydedildi İngiltere'de son 6 ayın en yüksek günlük ölüm sayısı kaydedildi İngiltere'de son 24 saatte yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında 207 kişinin hayatını kaybetmesiyle yaklaşık 6 aydaki en yüksek günlük can kaybı kayıtlara geçti.