Trump'ın danışmanı Steve Bannon, hakkındaki iddiaların ardından Federal Soruşturma Bürosuna (FBI) teslim oldu. Amerikan basınında yer alan haberlere göre Bannon bu sabah, Federal Soruşturma Bürosu (FBI) yetkililerine teslim oldu ve burada gözaltına alındı.

Teslim olma anlarını sosyal medya üzerinden canlı yayınlayan Bannon, ABD Başkanı Joe Biden'a yüklenerek, "Biden rejimini her geçen gün daha da parçalıyoruz. Sizlerin gürültüye değil, mesaja odaklanmasını istiyorum." ifadesini kullandı. 67 yaşındaki Bannon'ın yerel saatle bugün öğleden sonra Washington DC'de federal mahkemeye çıkması bekleniyor.

DAVAYI ADALET BAKANLIĞI AÇMIŞTI
ABD Adalet Bakanlığından 12 Kasım'da yapılan açıklamada, 6 Ocak Kongre olaylarını soruşturan Temsilciler Meclisi özel komitesinin ifade çağrısı ve belge talebine cevap vermemesi nedeniyle Bannon hakkında "Kongreyi tahkir" suçuyla dava açıldığı belirtilmişti.

ABD Kongresindeki olaylara yönelik soruşturma için kurulan komitenin, 23 Eylül'de Bannon'ı ifadeye, 7 Ekim'e kadar ise istenilen belgeleri teslim etmeye çağırdığı ancak yanıt alamadığı için davayı "Kongreyi tahkir" suçlamasıyla Adalet Bakanlığına havale ettiği kaydedilmişti.

ABD Temsilciler Meclisi Genel Kurulu, 22 Ekim'de Bannon'ı Adalet Bakanlığına havale eden bir tavsiye kararı almıştı.

Genel Kurulda 202'ye karşı 229 "evet" oyuyla kabul edilen kararda, ABD Adalet Bakanlığına, kendisine gönderilen hiçbir davete cevap vermeyen ve talep edilen belgeleri Kongreye sunmayan Bannon'ın "Kongreyi tahkir" ile suçlanması tavsiyesinde bulunuluyor.

Soruşturma açılmıştı: Trump Washington’daki otelini sattı Soruşturma açılmıştı: Trump Washington’daki otelini sattı Eski ABD Başkanı Donald Trump Washington’da bulunan otelini 375 milyon dolara Miami merkezli yatırım şirketine sattı.

Trump'a yönelik Rusya soruşturmasında gözaltı kararı Trump'a yönelik Rusya soruşturmasında gözaltı kararı Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın Rusya ile bağlantıları olduğu yönündeki asılsız iddiaları içeren Steele dosyasıyla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında, dosyada yazıları yer alan Rus analist Danchenko gözaltına alındı.