ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna'yı işgal etmesi halinde Putin'e yaptırım uygulayabileceğini söyledi

Biden, başkent Washington'da küçük bir işletmeye yaptığı ziyaret esnasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin "Ukrayna'yı işgal ederse Putin'in kendisine yaptırım uygular mısınız?" sorusuna Biden, "Evet" yanıtını verdi.

Biden, NATO'nun Doğu kanadındaki ülkelerin korunması için 8 bin 500 Amerikan askerinin alarmda beklediğini ve bu askerlerin bir kısmının yakın zamanda Avrupa'ya hareket edebileceğini belirterek, "Hiçbir NATO ülkesinin korkmasına gerek yok, NATO olarak biz onların savunmasına geleceğiz." dedi.

Olası bir Ukrayna işgalinin Rusya için ekonomik sonuçları olacağını belirten Biden, "Ukrayna'ya Amerikan askeri ya da NATO askeri yerleştirme planımız yok." diye konuştu.

Biden, Putin'i de işgalin bedelinin "çok ağır" olacağı konusunda uyardığını vurgulayarak, "Ona eğer Ukrayna'ya sınıra yığdığı tüm askerleri ile girerse bunun 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana en büyük işgal olacağını söyledim. Bu durum tüm dünyayı değiştirir." ifadelerini kullandı.

Biden-Putin görüşmesinin detayları belli oldu: Ukrayna konusunda yaptırım uyarısı Biden-Putin görüşmesinin detayları belli oldu: Ukrayna konusunda yaptırım uyarısı ABD Başkanı Biden, Rusya Devlet Başkanı Putin'le telefon görüşmesinde Moskova'nın Ukrayna konusunda askeri adım atması halinde ağır yaptırımlara maruz kalacağı konusunda uyardığını açıkladı.
Putin’den Biden’a "yaptırımlara karşı ilişkilerin kopacağı" uyarısı Putin’den Biden’a "yaptırımlara karşı ilişkilerin kopacağı" uyarısı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD Başkanı Joe Biden'a Ukrayna meselesiyle ilgili net konuştu. Putin, ülkesine karşı yaptırım uygulanması durumunda, Biden'a "ilişkileri koparacağı" uyarısı yaptı.