Özbekistan’da bahçesini sularken yerde bulduğu metal parçasını Tirmiz Arkeoloji Müzesi'ne götüren Ulkan Eraliyev, metalin ne olduğunu öğrenince şok oldu. Özbekistan Turizm ve Kültürel Miras Bakanlığından yapılan açıklamada, yapılan incelemeler sonrası metal parçasının 10. yüzyıl Selçuklu dönemine ait altın sikke olduğu öğrenildi. 

ÜZERİNDE YAZILAN YAZILAR ŞAŞIRTTI 

Yapılan açıklamada, altın sikkenin üzerinde Arap alfabesiyle "Allah" ve "Muhammed" kelimelerinin yazıldığı ifade edildi. Yaklaşık 2 gram ağırlığındaki sikkenin arka yüzündeki yazının ise neredeyse silindiği vurgulandı.

TUĞRUL VE ÇAĞRI BEY DÖNEMİNE AİT 

Kültürel Miras Ajansı Başkan Yardımcısı Tursunali Kuziyev, yaptığı açıklamada, stratejik konumu nedeniyle Tirmiz'in geçmişte imparatorluklar arasındaki anlaşmazlıklar ve savaşların hedefi olduğunu kaydetti. Kuziyev, Tirmiz ve çevresinin Selçuklu şehzadeleri Tuğrul ve Çağrı Bey'in kontrolüne geçtiğini ve bulunan altın sikkenin o döneme ait olduğunu sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan'dan ayrıldı Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan'dan ayrıldı Cumhurbaşkanı Erdoğan, temaslarını tamamladığı Özbekistan'dan, özel uçak "TRK" ile TSİ 18.25'te ayrıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu: Türkiye-Özbekistan arasında önemli iş birliği anlaşmaları Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu: Türkiye-Özbekistan arasında önemli iş birliği anlaşmaları Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev ile baş başa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından düzenlediği ortak basın toplantısında, iki ülke arasında imzalanan 10 anlaşmayı duyurdu. Erdoğan, iki ülke arasında iş birliği ve desteğin artacağını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Özbekistan'da Cumhurbaşkanı Erdoğan Özbekistan'da Cumhurbaşkanı Erdoğan Özbekistan'da Cumhurbaşkanı Mirziyoyev tarafından karşılandı.