Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Birleşmiş Milletler aracılığıyla Rumlara enerji alanında öneriler sundu.

Doğal gaz konusunda birlikte hareket etme teklifini yenileyen Tatar, sürece Türk ve Rum tarafının sözleşme imzaladığı şirketlerin de dahil edilmesini istedi.

Avrupa Birliği ortak elektrik şebekesi projesine Türkiye ile birlikte katılma önerisi sunan Tatar, "Rumlar Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bu öneriyi kabul ettiği için teşekkür etmeli" ifadesini kullandı.

GÜNEŞ ENERJİSİ VE SU DA ÖNERİLER ARASINDA

Üçüncü öneri ise "güneş enerjisinden ortak faydalanma yolunda adımlar atılmalı" şeklinde oldu.

Tatar, son olarak Türkiye’den gelen suyun da dahil olacağı şekilde su kullanımı konusunda iş birliği önerisi yaptı.

Tatar bu öneriler için Rum yönetiminden olumlu cevap beklediklerini açıkladı.

Türkiye’den dev bir adım daha! 100 milyar dolarlık rezervde sona gelindi: Petrol ve doğal gaz sorununu çözecek Türkiye’den dev bir adım daha! 100 milyar dolarlık rezervde sona gelindi: Petrol ve doğal gaz sorununu çözecek Türkiye’nin petrol ve doğalgaz çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Özellikle Eskişehir’de bulunan nadir toprak elementi rezervinde heyecanlı bekleyiş başladı. İlk tesis için gün sayılıyor. Yıllık 500-570 bin ton arasında cevher işlenme hedefi tutturulursa 100 milyar dolar üzerinde getirisi olacak. Böylece Türkiye nükleer enerji, petrol, doğal gaz ve uzay alanın dev adımlar atmış olacak.

İtalya, Katar’ın doğal gaz projesine ortak oldu İtalya, Katar’ın doğal gaz projesine ortak oldu İtalya enerji şirketi ENI'nin, Katar merkezli petrol ve doğal gaz şirketi Qatar Energy'nin 28 milyar dolarlık, dünyanın en büyük doğal gaz sahasında üretimi genişletme projesine (North Field East) ortak olduğu açıklandı.