BM'den acı rapor: Kadınlar herkesten daha az ve en son yemek yiyor, gıdaya erişemiyor

Düzenleyen: / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
- Güncelleme:
BM'den acı rapor: Kadınlar herkesten daha az ve en son yemek yiyor, gıdaya erişemiyor

Dünya Haberleri  / İhlas Haber Ajansı

İsrail'in tam kuşatma altına aldığı Gazze'de can kaybı 30 bini aşarken saldırılarda 9 bin kadın öldürüldü. Can kaybının daha yüksek olabileceği ifade edilirken BM raporuna göre, Gazzeli anneler ve yetişkin kadınlar herkesten daha az ve en son yemek yiyor. Rapora göre, her 10 kadından 9’unun gıdaya erişiminin erkeklere göre daha zor olduğu kaydedildi.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana tam kuşatma altına alarak savaş ve insanlık suçu işlediği Gazze'de can kaybı 30 bin 288'e yükseldi. Bölgeye yardımların gelmesine engel olan İsrail ordusu, Gazze'de felaket düzeyinde bir kıtlığın oluşmasına da yol açtı. 

Birleşiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) Gazze’deki kadınlara ilişkin yayınladığı verilerde Ekim ayının başından bu yana Gazze’de 9 bin kadın öldürüldü. Enkaz altında çok sayıda kadın olduğu bu nedenle hayatını kaybeden kadınların sayısının daha yüksek olabileceği ifade ediliyor.

BM'den acı rapor: Kadınlar herkesten daha az ve en son yemek yiyor, gıdaya erişemiyor - 1. Resim

GAZZE'DE EN AZ ANNELER YEMEK YİYOR

Her gün Gazze’de ortalama 37 annenin İsrail güçleri tarafından öldürüldüğü rapor edilen verilere göre, anneler ve yetişkin kadınları aileleri için yemek pişirmesine rağmen herkesten daha az ve en son yemek yiyor.

BM'den acı rapor: Kadınlar herkesten daha az ve en son yemek yiyor, gıdaya erişemiyor - 2. Resim

GIDAYA ERİŞİM ERKEKLERE GÖRE DAHA ZOR

Gazze’deki her 5 kadından 4’ü aile bireylerinden en az birinin öğün atlamak zorunda kaldığını ifade ederken öğün atlamak zorunda kalanların yüzde 95’inin çocuklarını beslemek için en az bir öğünü atlayan anneler olduğunu bildirdi. Gazze’nin 2.3 milyonluk nüfusunun taamı haftalardır akut düzeyde gıda güvensizliği ile mücadele edeceği bildirilen verilerde, her 10 kadından 9’unun gıdaya erişimin erkeklere göre daha zor olduğu kaydedildi.

BM'den acı rapor: Kadınlar herkesten daha az ve en son yemek yiyor, gıdaya erişemiyor - 3. Resim

Öte yandan, Gazze'de ankete katılan 12 kadın örgütünden 10'unun kısmen faaliyette olduğu ve yalnızca temel acil müdahale hizmetleri sağladıkları bildirildi.

ALMANYA'YA LAHEY'DE GAZZE DAVASI

Orta Amerika ülkesi Nikaragua, İsrail’in Gazze saldırılarına siyasi, mali ve askeri destek vermekle suçladığı Almanya’ya Uluslararası Adalet Divanı’nda dava açtı. UAD tarafından yapılan açıklamada, Nikaragua’nın “dava açma başvurusunda” bulunduğu kaydedildi.

BM'den acı rapor: Kadınlar herkesten daha az ve en son yemek yiyor, gıdaya erişemiyor - 4. Resim

Ayrıca Nikaragua, mahkemeden Almanya’nın işgal altındaki Filistin toprakları ve özellikle Gazze Şeridi’ne ilişkin Soykırım Sözleşmesi ve 1949 Cenevre Sözleşmesi çerçevesindeki yükümlülüklerini yerine getirmediği gerekçesiyle acil önlemler alınmasını istedi. Nikaragua mahkemeye yaptığı başvuruda “Almanya soykırımın işlenmesini kolaylaştırmakta ve soykırımın engellenmesi için yapması gerekenler yapma yükümlülüklerini yerine getirmemiştir” ifadeleri yer aldı.

Düzenleyen:  - Dünya
Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...