Güney Kore'nin başkenti Seul'deki fabrika yangınında onlarca işçi öldü

Düzenleyen: / Kaynak: Anadolu Ajansı
- Güncelleme:

Dünya Haberleri  / Anadolu Ajansı

Güney Kore'deki bir lityum pil fabrikasında çıkan yangın dünya gündemine oturdu. Başkent Seul'daki dev yangında 22 işçinin hayatını kaybettiği açıklandı. Güney Kor tüm imkanlarını alevleri söndürmek için seferber etti.

Güney Kore'nin başkenti Seul'un güneyinde bir lityum pil fabrikasında çıkan yangında ilk belirlemelere göre 22 kişi hayatını kaybetti. Yonhap'ın haberine göre, itfaiye, Seul'un güneyindeki Hwaseong şehrinde bulunan "Aricell" adlı lityum pil üretim fabrikasında çıkan yangına müdahale etti.

Güney Kore'nin başkenti Seul'deki fabrika yangınında onlarca işçi öldü - 1. Resim

GÜNEY KORE'DE ÖLEN 22 İŞÇİNİN 18'İ ÇİNLİ

Güney Kore'de Hwaseong şehrindeki lityum-iyon pil fabrikasında çıkan yangında hayatını kaybedenlerin büyük bölümünün Çinli göçmen işçiler olduğu bildirildi.

Yerel itfaiye yetkilisi Kim Jin-young, yaptığı açıklamada, yangında hayatını kaybeden 22 işçinin 18'inin Çin, 2'sinin Güney Kore, 1'inin Laos vatandaşı olduğunu, ölen bir işçinin ise uyruğunun tespit edilemediğini belirtti.

Yangın sırasında fabrikada 102 işçinin çalıştığını aktaran Kim, arama ve kurtarma çalışmalarının sürdüğünü kaydetti. Kim, yangında 2'si ağır 8 işçinin yaralandığı bilgisini paylaştı.

Çin'in Seul Büyükelçiliği de fabrikada hayatını kaybedenler arasında Çin vatandaşları olduğunu doğruladı ancak sayı vermedi.

Güney Kore'nin başkenti Seul'deki fabrika yangınında onlarca işçi öldü - 2. Resim

GÜNEY KORE'DE YANGINA KARŞI TÜM İMKANLAR SEFERBER EDİLDİ

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol, yangının söndürülmesi ve mahsur kalan işçilerin kurtarılması amacıyla mevcut tüm personel ile ekipmanın seferber edilmesi için acil durum talimatı verdi.

İçişleri ve Güvenlik Bakanı Lee Sang-min de ilgili devlet kurumları ve yerel yönetimlerden mevcut tüm kaynaklarını ve imkanlarını seferber etmelerini istedi.

Güney Kore'nin başkenti Seul'deki fabrika yangınında onlarca işçi öldü - 3. Resim

GÜNEY KORE'DEKİ ÇİNLİ GÖÇMEN İŞÇİLER

Güney Kore'de başta Çin'deki etnik Koreliler olmak üzere çok sayıda Çinli göçmen işçi, imalat sektöründe düşük ücretle çalışıyor.

Seul'un 45 kilometre güneyindeki Hwaseong şehrinde Aricell adlı şirkete ait lityum-iyon pil fabrikasında sabah saatlerinde yangın meydana gelmişti.

Lityum-iyon piller, elektrikli araçlardan depolama ünitelerine, dizüstü bilgisayarlardan cep telefonlarına ve mobil cihazlara dek yaygın olarak kullanılıyor.

Düzenleyen:  - Dünya
Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...