İsrail, Şifa Hastanesi'nden çekildi: Arkasında yıkım ve ölüm kaldı

Düzenleyen: / Kaynak: Anadolu Ajansı
- Güncelleme:

Dünya Haberleri  / Anadolu Ajansı

İsrail güçleri Gazze Şeridi'nin en büyük sağlık kompleksi Şifa Hastanesini işgal ettikten 14 gün sonra hastanenin tamamını yıkarak ve geride onlarca ölü bırakarak çekildi.

Görgü tanıkları İsrail ordusuna bağlı güçlerin Şifa Hastanesi ve çevresindeki yerleşim yerlerinden tamamen çekilerek Gazze şehrinin güneybatısındaki Tel el-Heva Mahallesi'nin güneyine gittiğini belirtti.

İsrail güçlerinin çekilmeden önce Şifa Hastanesinin tüm binalarını yaktığını ve tamamen hizmet dışı bıraktığını aktaran görgü tanıkları, hastanenin cerrahi binasının katlarını ve odalarını tamamen yıktığını, geri kalanını yaktığını, ana resepsiyon ve acil durum binasını da yakarak içindeki tüm tıbbi malzemeleri imha ettiğini söyledi.

İsrail, Şifa Hastanesi'nden çekildi: Arkasında yıkım ve ölüm kaldı - 1. Resim

ÇEKİLİRKEN KATLİAM YAPTILAR

İsrail askerlerinin yüzlerce sivilin sığındığı hastaneden çekilmesiyle birlikte büyük bir katliamın gerçekleştiği de ortaya çıktı. Hastaneden edinilen görüntüler, çok sayıda sivilin elleri bağlanarak katledildiğini gösterdi.

İsrail ordusundan yapılan açıklamalarda hastanedeki sivillerin El Ehli Baptist Hastanesi'ne nakledildiği ve sivillerin korunmasına özen gösterildiği duyurulurken, yerel kaynaklar ve hastanenin enkazından çekilen görüntüler İsrailli yetkilileri yalanlıyor.

İsrail, Şifa Hastanesi'nden çekildi: Arkasında yıkım ve ölüm kaldı - 1. Resim

İSRAİL ORDUSU GEÇİCİ MEZARLIĞI YIKTI

Şifa Hastanesinde ve hastaneyi çevreleyen Ömer El-Muhtar, İzzeddin el-Kassam, Ebu Hasira, Bekir ve Habbuş sokaklarında onlarca ölü bulunduğunu belirten görgü tanıkları, ordunun, Filistinlilerin Şifa Hastanesinde kurduğu geçici mezarlığı yıktığını, cesetleri çıkarıp hastanenin farklı bölgelerine attığını anlattı.

Filistinli sağlık yetkilileri de hastanenin tamamen hizmet dışı kaldığını ve mevcut dönemde yeniden çalışmaya başlamanın zor olduğunu söyledi.

İsrail, Şifa Hastanesi'nden çekildi: Arkasında yıkım ve ölüm kaldı - 3. Resim

Sağlık yetkilileri, ordunun, hastanedeki tüm tıbbi ekipmanların yanı sıra ameliyathane ve yoğun bakım odalarını da imha ettiğini dile getirdi.

İsrail güçleri Gazze Şeridi'nin en büyük sağlık kompleksi Şifa Hastanesini işgal ettikten 10 gün sonra 24 Kasım 2023'te hastanenin bazı bölümlerini yıkarak çekilmişti.

Düzenleyen:  - Dünya
Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...