Düşen helikopteri Bayraktar İHA buldu! Koordinatları Akıncı verdi

Düzenleyen:
- Güncelleme:

Dünya Haberleri

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile bir araya gelen İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopteri dün kaza yaptı. İran, arama çalışmalarına destek olması için Türkiye'den İHA talep etti. Bölgede çalışmalarına başlayan Akıncı İHA, enkaza ait koordinatları İran ile paylaştı. Verilen koordinatlar sayesinde helikopter bulundu. İran devlet televizyonu, enkaz bölgesinde yaşam belirtisi olmadığını helikopterin ise tamamen yandığını duyurdu.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile düzenlenen programdan dönen İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'yi taşıyan helikopter kaza geçirmiş ve sert iniş yapmak zorunda kalmıştı. İran, İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi'nin de bulunduğu Reisi'yi taşıyan helikopteri bulmak için Türkiye'den destek istedi. 

Düşen helikopteri Bayraktar İHA buldu! Koordinatları Akıncı verdi - 1. Resim

AKINCI KOORDİNAT VERDİ, HELİKOPTER BULUNDU

Dışişleri Bakanlığı İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopterinin kaza yapmasının ardından açıklamada bulundu. Bakanlık, Türkiye'nin İran'a arama kurtarma faaliyetleri için her türlü desteği sağlamak üzere harekete geçtiğini bildirdi. Akabinde bölgeye yönlendirilen Akıncı İHA, helikopterin yerini buldu, koordinatları yetkililerle paylaştı. 

ENKAZDA YAŞAM BELİRTİSİ YOK

İran devlet televizyonu, Akıncı İHA’nın tespitlerinin ardından bulunan İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan’ı taşıyan helikopterin enkaz noktasında yaşam belirtisi olmadığını duyurdu.

İran devlet televizyonunun haberinde, konuya ilişkin bilgi verildi. Söz konusu haberde Reisi ve heyetini taşıyan helikopterin enkazında yaşam belirtisi olmadığı kaydedildi.

İran lideri Reisi'yi Akıncı buldu! Helikopter enkazının koordinatları paylaşıldı - 1. Resim

AKINCI VE GECE GÖRÜŞLÜ HELİKOPTER GÖNDERİLDİ

Milli Savunma Bakanlığı İran'ın talebi doğrultusunda Cumhurbaşkanı Reisi'yi arama kurtarma çalışmalarına destek olmak için bir Akıncı İHA ve gece görüş kabiliyetli Cougar tipi helikopter görevlendirildiğini açıkladı.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"İran makamlarınca Dışişleri Bakanlığımız aracılığıyla yapılan talebe istinaden İran Cumhurbaşkanı ve heyetinin kaza kırıma uğrayan helikopterinin arama kurtarma faaliyetlerine katılmak üzere bir Akıncı İHA ve bir gece görüş kabiliyetli Cougar tipi helikopter görevlendirilmiştir.”

GÖZLER AKINCI'DA BİNLERCE KİŞİ TAKİP ETTİ

İran'ın talebi üzerine Reisi'yi aramak için gönderilen Akıncı İHA Tebriz yakınlarında faaliyete başladı. Akıncı İHA, kaza bölgesini tarıyor. Flightradar24 uygulamasında Akıncı İHA'nın , Uzi , Varzaqan bölgelerinde arama çalışmalarını sürdürdüğü görülüyor. 205 bin kişi uygulama üstünden Akıncı'nın hareketlerini izledi.

İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopter kazası sonrası Türkiye'den ilk açıklama - 1. Resim

Türkiye İran'da arama çalışmalarına destek oluyor! Reisi için gözler Akıncı İHA'da - 2. Resim

Türkiye İran'da arama çalışmalarına destek oluyor! Reisi için gözler Akıncı İHA'da - 3. Resim

DIŞİŞLERİ'NDEN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

"İran’da bugün (19 Mayıs) yaşanan helikopter kazasıyla ilgili gelişmeleri üzüntüyle takip ediyoruz.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan’ın da aralarında bulunduğu İranlı yetkililerin güvende ve sağlıklı olmalarını temenni ediyor, kardeş İran halkına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Arama kurtarma faaliyetlerine her türlü desteğin sağlanması için harekete geçilmiştir."

AFAD DA EKİP YOLLADI

Öte yandan  AFAD, İran Cumhurbaşkanı Reisi için yürütülen arama kurtarma çalışmalarına Van ve Erzurum AFAD il müdürlüklerindeki 32 personelin yönlendirildiğini, aynı zamanda Ankara, Diyarbakır ve Konya’dan 15'er kişilik dağcı arama kurtarma personelimiz teyakkuz halinde olduğunu duyurmuştu.

İran lideri Reisi'yi Akıncı buldu! Helikopter enkazının koordinatları paylaşıldı - 4. Resim

 

NE OLMUŞTU?

Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, bugün helikopterle, İran-Azerbaycan sınırında bir barajın açılış törenine katılmıştı.

İran devlet televizyonu, Reisi’nin helikopterinin bölgeden dönerken sert iniş yapması suretiyle kaza meydana geldiğini; Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Doğu Azerbaycan Eyalet Valisi Malik Rahmeti ve Tebriz Cuma İmamı Ayetullah Ali Haşim'in de helikopterde bulunduğunu duyurmuştu.

Arama kurtarma ekipleri olumsuz hava koşulları nedeniyle çalışmaların güçlükle sürdüğünü bildiriyor.

Düzenleyen:  - Dünya
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...