2024 altın yatırımcısını mutlu edecek: İşte altında yıl sonu beklentisi!

Düzenleyen: / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
- Güncelleme:
2024 altın yatırımcısını mutlu edecek: İşte altında yıl sonu beklentisi!

Ekonomi Haberleri  / İhlas Haber Ajansı

İran'ın İsrail'e saldırması bölgede gerginliği artırdığı gibi piyasalarda da tedirginliğe yol açtı. Ekonomist Prof. Dr. Öngel, altın yatırımcısının bu yılın kazananı olduğunu söyleyip "Yıl sonu altının ons fiyatı 2 bin 700 dolar seviyelerini görebilir" ifadelerine yer verdi. 

İran'ın bir süredir tehdit ettiği İsrail'e geçtiğimiz günlerde saldırması sonrası bölgede gerilimin dozu arttı. Bir yanda İsrail'in Gazze'ye zulmü diğer yanda iki ülke arasındaki kriz piyasalarda da tedirginliğe yol açtı. 

Ekonomist Prof. Dr. Volkan Öngel, bölgede yaşananların piyasalara etkilerini değerlendirdi. İran'ın İsrail'e yönelik saldırısının beklenen bir unsur olmasına rağmen özellikle küresel borsalarda satış dalgasını tetiklediğini belirten Öngel, BIST üzerinde de benzer bir etkinin öngörülebilir olduğunu ifade etti.

2024'ÜN KAZANANI ALTIN YATIRIMCISI OLACAK

“İran'ın İsrail'e yönelik saldırıları, küresel borsalarda satış dalgasını tetiklerken altın ve petrol fiyatlarında da önemli dalgalanmalara sebep oldu” ifadelerini kullanan Öngel, şöyle konuştu:

2024 altın yatırımcısını mutlu edecek - 1. Resim

Altının güvenli liman olma özelliği sebebi ile zaten yüksek olan talebin artması ile birlikte ons başına 2 bin 400 dolara kadar yükseliş gözlemlenirken, mevcutta 2 bin 355 dolar seviyelerinde bulunmakta. Bu arada en büyük yatırım bankası holdinglerinden olan Goldman Sachs'ta yıl sonu altın fiyatı tahminini 2 bin 300 dolardan 2 bin 700 dolar/ons seviyesine yükseltti.

PETROL 100 DOLARI GÖREBİLİR

Jeopolitik risklerin varlığını koruması altın yatırımcısını 2024 yılında mutlu edeceğini belirten İstanbul Beykent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Volkan Öngel, “Petrol tarafında ise 90 dolar/varil seviyelerinin test edildiği bir ortamda İsrail'in muhtemel bir karşı saldırısı durumunda 100 dolar seviyelerinin görülmesi ve bu durumun küresel enflasyon üzerinde olumsuz bir baskı oluşturması kaçınılmaz gözüküyor” dedi.

Düzenleyen:  - Ekonomi
Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...