Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, ekonomideki gelişmelere ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Çevrimiçi olarak düzenlenen Ankara Sanayi Odası Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı'nda konuşan Elvan, "Koronavirüs salgını 2020 yılından itibaren küresel gündeme damgasını vurdu. Geçtiğimiz sene dünya ekonomisi açısından aslında kayıp bir yıldı. Küresel ekonomi yüzde 3, dünya ticareti yüzde 8’in üzerinde daralırken, dünya üzerinde milyonlarca kişi iş gücü piyasalarını terk etmek durumunda kaldı. Salgınla mücadelede ülkeler eşi benzeri görülmemiş makro ekonomik politikaları devreye aldı. Ekonomik istikrar için uygulanan bu politikalar günün sonunda küresel enflasyona, bütçe açıklarına ve borçluluk seviyelerine çok ağır yükler getirdi” diye konuştu.

"DESTEK TUTARININ YIL SONUNA KADAR 191 MİLYAR LİRAYA ULAŞMASINI BEKLİYORUZ"

"Uyguladığımız politikalarla hem toplum sağlığını hem de ekonomiyi ayakta tutacak tedbirlere özel bir önem veriyoruz. Bütçeden ve çeşitli konulardan sunduğumuz desteklerin tutarı 141 milyar lirayı aşmış durumda. Yıl sonuna kadar bu tutarın 191 milyar liraya milli gelirin yüzde 3,4’e ulaşmasını bekliyoruz" dedi.

"9,5 MİLYON VATANDAŞIMIZA 55 MİLYAR LİRALIK DESTEK SUNDUK"

Salgın döneminde icarette sürekliliğin devam etmesinin sebebinin kısa çalışma ödeneği, işsizlik ödeneği, maddi ücret desteği ve normalleşme desteği gibi mekanizmalar olduğunu vurgulayan Bakan Elvan, "Bu uygulamalarla 9,5 milyon vatandaşımıza 55 milyarlık liralık bir destek sunduk. Ancak biz bunu yeterli görmüyoruz. Kadın ve genç istihdamı başta olmak üzere iş gücü piyasalarını canlandırmak en temel önceliğimiz olmaya devam edecek. Bununla birlikte fiyat istikrarının sağlanması ve cari açığın kontrol altında tutulması da ekonomi politikalarımızın odağında yer alıyor.

"YÜKSEK ENFLASYONUN OLDUĞU BİR ORTAMDA UZUN VADELİ KARAR ALMA GÜÇLEŞİR"

Bakan Elvan enflasyonun, nitelikli ve sürdürülebilir büyümenin önündeki en büyük engel olduğunun altını çizerek, "Yüksek enflasyonun olduğu bir ortamda uzun vadeli karar alma güçleşir. İçeride yatırım yapma güçleşir ve kaynaklar verimsiz alanlara gider. Sanayici önünü göremediğinde ekonomik istikrardan da bahsetmek olmaz. İşte bu yüzden enflasyonla mücadeleyi bu ülkenin refahı için mutlaka kazanılması gereken bir savaş olarak görüyoruz. Sorunu bütüncül bir yaklaşımla ele alıyoruz. Para, maliyet, finansal sektör ve yapısal politikalarımız uyum içinde hareket ediyor" değerlendirmesinde bulundu.

'FİYAT İSTİKRAR KOMİTESİ' YAKIN ZAMANDA KURULACAK

Salgın sürecinde Türkiye’nin sorun yaşadığını fakat dünyadaki ülkelerin daha büyük sorunlar yaşadığını bildiren Bakan Elvan, “Ülkemizin bu alandaki kırılganlıklarını azaltmak üzere yapısal politikalara hız kazandıracağımızı da belirtmek istiyorum. Yakın zamanda kuracağımız Fiyat İstikrar Komitesi enflasyon üzerinde risk oluşturan arz şoklarına karşı çözüm önerileri geliştirmeye yönelik olacak. Bu komite Merkez Bankası politikalarının yerini almayacak bilakis Merkez Bankası tarafından uygulanan politikaları tamamlayıcı bir fonksiyon üstlenecek” şeklinde konuştu.

Bakan Elvan: Yüzde 6 büyürüz Bakan Elvan: Yüzde 6 büyürüz Bakan Lütfi Elvan, salgının başından beri bütçeden 79 milyar TL harcadıklarını, yıl sonunda bu tutarın 109 milyar TL’ye ulaşacağını belirterek “Salgın nedeniyle gerekli olabilecek her türlü harcamayı yapmakta kararlıyız. Yılın ilk çeyreğine ilişkin göstergeler yüzde 6 büyümeye işaret ediyor” dedi.