Asgari ücretin açıklamasının ardından milyonlarca emekli, maaşlarında yapılacak olan zam oranını merakla bekliyordu. Hafta içi her gün TGRT Haber’de yayınlanan "Cem Küçük ile Günaydın Türkiye" programında Cem Küçük’ten emeklilere yapılacak zam oranına ilişkin açıklamalarda bulundu. 

CEM KÜÇÜK’TEN ÖNEMLİ AÇIKLAMA 

"Günaydın Türkiye" programının sunucusu ve Türkiye Gazetesi yazarı Cem Küçük, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile gerçekleştirdiği görüşmede Bilgin’e “Emeklilere yüzde 30-40 oranında zam olur mu?” şeklinde yönelttiği soruya Bilgin'in "Sözleşmemizde enflasyon farkı verilir diye yazılmıştı. Bunu dikkate alan fakat bugünkü ekonomik durumu gözeten bir orandan değerlendirilecektir denile bilir” ifadeleri ile cevap verdiğini aktardı.

“EN AZ YÜZDE 30 ZAM” 

Bilgin'in “Yüzde 30-40 olur mu? En düşük emekli aylığında daha yüksek diğerlerinde daha dengeli olmak üzere farklılık gösterebilir” ifadelerini de kullandığını belirten ve açıklamalarını değerlendiren Cem Küçük, “ Sayın bakanımızla konuşmamızdan anladığım kadarıyla, enflasyon farkları dâhil olmak üzere en az yüzde 30 zam gelecek” dedi.

EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK? 

2022 Ocak zammının ardından “Emekli maaşı ne kadar olacak” sorusu gündeme gelmeye başladı. En yüksek aylık 7 bin 492 liradan 8 bin 277 liraya çıkacak. Yüzde 10.48 artışla en düşük aylık, Bağ- Kur tarım emeklilerinde bin 867 liradan 2 bin 63 liraya, esnaf emeklilerinde 2 bin 350 liradan 2 bin 596 liraya yükselecek.

SSK'lılarda ise en düşük aylık, 2000'den önce emekli olanlarda 2 bin 624 liradan 2 bin 899 liraya, 2000'den sonra emekli olanlarda bin 626 liradan bin 797 liraya çıkacak. Aralık enflasyonuna göre zam oranı artabilecek. Aralık ayı enflasyon oranının açıklanmasının ardından, emekli maaşları 3 Ocak 2022'de belli olacak.

Aralık ayı enflasyon oranlarının netleşmesinin ardından belli olacak emekli maaşı zamlarıyla ilgili, enflasyon oranlarıyla birlikte bazı öngörüler de bulunuluyor.

 

Asgari ücrette iki müjde birden: Yüzde 50 artış, vergi kalktı Asgari ücrette iki müjde birden: Yüzde 50 artış, vergi kalktı Asgari ücret, enflasyonun iki katı oranında zamlandı. Erdoğan, 2022 için “net 4 bin 250 TL” olacağını belirterek “Gelir ve damga vergisini de kaldırıyoruz. İşvereni 450 TL’lik bir maliyetten kurtarıyoruz. Sıkıntıları da aşarak bu milletin geleceğini hep birlikte belirleyeceğiz” dedi.

Bakan Nebati’den asgari ücret  yorumu: Alım gücü arttı Bakan Nebati’den asgari ücret yorumu: Alım gücü arttı Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı açıklamada, asgari ücretin 2002-2022 arasında 24.4 kat, enflasyonun ise 6.4 kat arttığını söyledi.

Kılıçdaroğlu 4 bin 253 TL olarak açıklanan asgari ücrete sahip çıktı: TÜİK’e yaptığım ziyaretin etkilerini  gördük Kılıçdaroğlu 4 bin 253 TL olarak açıklanan asgari ücrete sahip çıktı: TÜİK’e yaptığım ziyaretin etkilerini gördük CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 4 bin 253 TL olarak açıkladığı 2022 yılı asgari ücretine ilişkin değerlendirmesinde, TÜİK'e yaptığı ziyaretin etkilerini gördüklerini söyleyerek, açıklanan fiyata etkisinin olduğunu ifade etti.