Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ana Arama Kurtarma ve Koordinasyon Merkezi’nin yenilenen halinin açılışını gerçekleştirdi.

Bakan Karaismailoğlu yaptığı açılış konuşmasında yük ve gemi trafiğindeki artış nedeniyle deniz seyir emniyetine daha da hassasiyetle yaklaştıklarını ifade ederek, “Kısa bir sürede, Ana Arama Kurtarma ve Koordinasyon Merkezi’mizin elektronik altyapısını yeniledik. Böylece, acil durumlarda tüm operasyonlara hakim olmasını sağladık. Diğer kurum ve kuruluşlarla koordinasyon için çalışma ortamımızı yeniden tasarladık” diye konuştu.

Türkiye’de arama kurtarma bölgeleri dışında dünyanın her noktasında arama kurtarma çalışmalarına hizmet verdiklerini vurgulayan Bakan Karaismailoğlu, açılışta Ana Arama Kurtarma ve Koordinasyon Merkezi’nden Arjantin’in Necochea limanından kalkan ve Çin’in Zhangzhou limanına giden uluslararası Ulusoy-12 gemisinin kaptanı İbrahim Erhan Yıldırım ile bağlantı kurdu.

Deniz ve Hava Araçları Kazalarında Arama Kurtarma Yönetmeliğini 17 Ekim 2020’de yayımladıklarını anımsatan Bakan Karaismailoğlu, yönetmelikle birlikte arama-kurtarma çalışmalarında bürokratik süreçleri en aza indirdiklerinin altını çizdi.

20 BİNE YAKIN CAN KURTARILDI
Arama kurtarma çalışmalarını Türkiye Münhasır Ekonomik Bölgesi ve Mavi Vatan doktrinine uygun olarak genişlettiklerini belirten Karaismailoğlu, "Kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra gönüllü kuruluşları da sürece dâhil edebilir ve denizcilerimizin güvenliği için en hızlı çözümleri devreye alabilir konuma geldik." dedi.

Son 10 yılda 13’ü uluslararası sularda olmak üzere yaşanan 2 bin 330 deniz kazasında 19 bin 607 canın kurtarıldığını, hava kazalarında son 5 yılda yaşanan 38 olayda 238 canın kurtarıldığını belirten Karaismailoğlu, "Bütün bu rakamlar istatistiki veri gibi gelse de, kurtarılan 20 bine yakın candan, anneden, babadan ve çocuktan bahsediyoruz” ifadelerini kullandı.

"UYDU YARDIMLI ARAMA KURTARMA SİSTEMİNE SAHİP 6 ÜLKEDEN BİRİYİZ"
Dijitalleşmenin Türkiye’nin her alanında rekabetçi yapısını güçlendirdiğine dikkat çeken Bakan Karaismailoğlu, uydu yardımlı arama kurtarma sistemlerinin 2005 yılından bu yana aralıksız devam ettiğine işaret ederek, “Sarsat sisteminin gelişmiş nesli olan ve orta irtifadaki navigasyon uydularının kullandığı MEOSAR sisteminin kurulumunu gerçekleştiren Amerika, Kanada, Fransa, İngiltere ve Brezilya ile birlikte, dünyadaki ilk 6 ülkeden birisiyiz." dedi.

Uydular yardımıyla çalışan ve ‘hayat kurtarma’ gibi bir sorumluluğa sahip olan merkezin aynı zamanda, İran, Irak, Afganistan, Gürcistan ve Ukrayna’ya kendi yetki sahalarında yapacakları arama kurtarma faaliyetlerinde destek olduğunu belirten Karaismailoğlu, "Merkezimiz, dünyanın neresinde olursa olsun, denizci ve havacılarımızın yanında olmaya devam etmektedir.” ifadelerini kullandı.

Karaismailoğlu: Milli elektrikli trenimizi bu yıl içerisinde hizmete sunacağız Karaismailoğlu: Milli elektrikli trenimizi bu yıl içerisinde hizmete sunacağız Bakan Karaismailoğlu, Milli Elektrikli Tren Seti'nin prototip üretimini ve fabrika testlerinin gerçekleştirilmesini takiben yol testlerine başlandığını belirterek, "Trenimizi bu yıl içerisinde milletimizin hizmetine sunacağız." dedi.

Karaismailoğlu: Laf değil, hizmet üretmek için çalışıyoruz Karaismailoğlu: Laf değil, hizmet üretmek için çalışıyoruz Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, İstanbul'da metro hatları yapımının hızla devam ettiğini belirterek, "Başkaları gibi; hastanelerin yollarını yapmaktan imtina etmedik. Başkaları gibi, başlatılan metro hatlarını durdurmadık. Aksine daha da hızlandırdık. İstanbul gibi benzersiz bir kente, laf değil, hizmet üretmek için var gücümüzle emek veriyoruz." açıklamasında bulundu.

Karaismailoğlu paylaştı: İşte 'Kanal İstanbul'un fotoğrafı Karaismailoğlu paylaştı: İşte 'Kanal İstanbul'un fotoğrafı Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, yaptığı açıklamada, "Türkiye’nin stratejik hamlesi" ifadelerine yer vererek Kanal İstanbul'un fotoğrafını paylaştı.