Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 9 Şubat’ta ilan ettiği Milli Uzay Programındaki hedeflere ilişkin çalışmalar aralıksız sürüyor. Programın en önemli kısa vadeli hedefi ise 2023 yılında milli ve özgün teknolojileri kullanarak Ay’a bir uzay aracıyla sert iniş gerçekleştirmek. Türk mühendislerin bu amaç doğrultusunda gece gündüz demeden çalıştığı belirtilirken, uzayda ateşlenecek roketlerin motorları dahil tüm ayrıntılar üzerinde de titizlikle durulduğu ifade edildi.

UÇUŞLU TESTLER BAŞARIYLA TAMAMLANDI

Cumhuriyet'in 100'üncü yılında Ay'a gönderilecek olan insansız uzay aracında kullanılması planlanan hibrit motor teknolojisi ile geliştirilen Sonda Roket Sisteminin (SORS) uçuşlu testleri başarıyla tamamlandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, hibrit roket teknolojileri ile yapılan çalışmaları yerinde görmek üzere Sinop’ta temaslarda bulundu. Varank, fırlatma öncesinde test alanını inceledi. SORS’un montaj ve uçuş öncesi hazırlık aşamaları hakkında bilgi aldı.

"UZAY ARACIMIZIN TASARIMINA BAŞLADIK"

Milli Uzay Programı’nın hedeflerinden birinin 2023’te Ay’a sert iniş gerçekleştirmek olduğunu anımsatan Varank, "Şu anda uzay aracımızın tasarımına başladık. Buradaki nihai hedef, hibrit motorlu roketlerle beraber 100 km dediğimiz uzay sınırını aşabilmek. Bu motoru biz test edebilirsek, uzayda buna bir tarihçe kazandırabilirsek bu hibrit motorlarla uzay alanında önemli bir açılım yakalamış olacağız. Bu alanda Türkiye bir adım öne çıkmış olacak. Adım adım Ay'a yaklaşıyoruz. Ay misyonundaki hedeflerimize yaklaşıyoruz" dedi.

"TÜRKİYE UZAY GÜCÜ OLARAK 7-8 ÜLKEDEN BİRİ OLACAK"

Varank, Milli Uzay Programındaki diğer bir hedef olan Türk uzay insanını uzaya göndermek konusunda da süreci hızlandıracaklarını belirterek bu göreve verilen ilginin farkında olduklarını aktardı. TUA Başkanı Yıldırım da Milli Uzay Programı’ndaki 10 hedefin tamamında ilerleme kaydettiklerini ifade ederek, “2030 yılına geldiğimizde Türkiye bir uzay gücü olarak yerini alacak, dünyada 7-8 ülkeden biri olacak” diye konuştu.

10'DAN GERİYE SAYILDI

Bakan Varank ve beraberindekilerin katılımıyla yapılan son güvenlik kontrollerinin ardından 10’dan geriye sayıldı ve SORS’un fırlatma testi yapıldı. Varank’ın komutuyla fırlatılan sonda roketi, Sinop’ta yapılan testi başarıyla geçti.

UZAY ORTAMINDA TEST EDİLECEK

SORS, hibrit roket motorları konusunda Türkiye’nin ulaştığı başarı ve teknolojik yetkinliği göstermesi yanında, Ay görevi için de önemli bir yapı taşı olacak. Ay görevinde kullanılacak hibrit motorun kritik bileşenleri, SORS sistemi ile uzay ortamına çıkarılıp test edilecek ve uzay görevleri için uygunlukları teyit edilecek.

Hibrit roket motorları katı yakıt ve sıvı oksitleyicinin bir araya getirilmesi ile elde edilen yenilikçi roket sistemleri olup, katı ya da sıvı sistemlerde bulunmayan emniyetin, maliyet ve daha çevreci olma avantajlarına sahip olduğu belirtildi.

TİM, Millî Uzay Programı’na katkı sağlayacak TİM, Millî Uzay Programı’na katkı sağlayacak Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ile iş birliği ile Türkiye’nin "Millî Uzay Programı" hedeflerine katkı sağlayacak.

Millî Uzay Programı Batı’nın keyfini kaçırdı Millî Uzay Programı Batı’nın keyfini kaçırdı Uzay politikası uzmanı Fransız Isabelle Sourbès-Verger, “Kesin olan şey, Türkiye'nin uzay hamlesi, Batı’nın çığlık atmasına sebep olacak” dedi.