Çam Sakura’da Safiye Elbi’yi hatırlamak…

A -
A +

Bazı meslekler öyle meşakkatli öyle zordur ki sadece iştigal edenler bilir.

 

Bizim gözümüzden kaçar, bu mesleği icra edenlerin hangi şartlar içinde olduklarını düşünmez ve üzerinde durmayız bile. Sadece işimiz düştüğünde karşılaştığımız bu insanları belki de bir daha görmez ve hatırlamayız…

 

İşte bu mesleklerin başında Ebe ve Hemşireler gelir. 6-12 Mayıs Ebeler ve Hemşireler Haftası imiş meğer… Açıkçası böyle bir hafta olduğunu her iki meslek erbabının bu haftaya misafir edildiğini yeni öğrendim.

 

Geçen cumartesi günü Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın ev sahipliğini yaptığı Cumhurbaşkanımızın kıymetli eşleri Emine Erdoğan Hanımefendinin de katıldığı “Ebe ve Hemşireler Günü” etkinliğine davetliydim. Başakşehir Çam Sakura Hastanesi’nde yapılan etkinliğe yurdun 81 ilinden bir ebe ve bir hemşire o ili temsilen davet edilmişti.

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı konuşmada kelimelerin anlamlarına değinerek, “Kelimelerin birer hikâyesi vardır. Hikâyeler bunların anlamını açar ve yeni şeyler söyler. Ebe kelimesi, eskiden, anne, büyükanne, sütanne gibi anlamlara gelirmiş. Tahmin edecek miyiz, bilemiyorum; ebe, çocuk dilinden doğmuş bir kelime... Hemşire kelimesi ise kardeş, daha çok, kız kardeş anlamında kullanılmış. Bu sözler de insana, hastaya yakınlıktır. Bu yakınlık, profesyonellikle yeni bir çerçeve kazanmıştır” dedi...

 

Emine Erdoğan Hanımefendi, yaptığı konuşmada Ebelik ve Hemşireliğin çok özel ve önemli meslekler olduğunu ifade etti. Doğum yapan bir kadının en özel anlarında başlarında ebelerin olduğunu hatırlattı. Hemşire sözcüğünün Farsçada “kız kardeş” anlamına geldiğini ifade etti.

 

Erdoğan etkileyici konuşmasında şunları söyledi:

 

“Bütün dünyayı sarsan pandeminin zorlu şartlarında sağlık ordumuzun gösterdiği cansiparane fedakârlığı unutmamız mümkün değil. Bütün bu sayısız kahramanlık hikâyeleri bize gösteriyor ki çehreler, zaman ve mekân değişse de bir şey baki kalıyor; iyiliğin yüzü hâline gelmiş sağlık çalışanlarının fedakâr gönüllülükleri. Sahip olduğu bilgi ve deneyimi. Savaş, salgın, afet gibi en karanlık dönemlerde insanlık nöbeti tutarak ülkemizi aydınlığa eriştiren tüm sağlık neferlerimizi, bütün sağlık şehitlerimizi, hemşire ve ebelerimizi saygıyla ve minnetle yâd ediyorum."

 

Emine Erdoğan, Türk tarihinin ilk hemşiresi Safiye Hüseyin Elbi’yi de hatırlattı.

 

Peki Safiye Hüseyin Elbi kimdir?

 

Hilâl-i Ahmer Cemiyeti Hanımlar Merkezinin kurucuları arasında olan Safiye Hüseyin, Balkan ve Çanakkale Harbinde gönüllü hemşirelik yaptı. Öyle ki Sakarya Meydan Muharebesinde bizzat cephede de görev istediğinden kendisine onbaşı rütbesi verilen Safiye Hüseyin Elbi bu yönüyle Anadolu’daki kadınlara da örnek olmuş ve Anadolu’daki kadınlar, askerimizin hemşiresi olarak bu zor günlerde binlerce askerimize anne olmuş, kız kardeş olmuş ve onların hayatta kalmalarına vesile olmuşlardır...

 

Hemşirelik mesleğinde artık erkekler de var. Bu mesleğe erkek personel alımının son derece doğru bir karar olduğunu belirtelim. Ebe ve hemşirelerimizin özlük hakları konusunda da Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın önemli adımlar attığını söyleyelim.

 

Bu zor ve meşakkatli mesleği icra eden insanlarımıza minnet borcumuz vardır. Onların moral ve motivasyonunun iyi olması direkt hastaya nüfuz eder. Bir gece hastanede yatanlar iyi bilirler. Dikkatli ve rikkatli bir hemşirenin gösterdiği ihtimam sizleri rahatlatırken, aksi yöndeki bir tutum hastalığınızı dahi ağırlaştırır.

 

Sağlık ordusu her türlü hiyerarşisiyle bir bütündür.

 

Hemşire ve ebe olmadan doktor işini yapamaz; doktor olmadan ebe ve hemşire!

 

Öyle değil mi?

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Yalınız Efe23 Mayıs 2024 10:18

Halka hizmet, Hakka hizmettir...