Galatasaray, Yunan ekibi Olympiakos ile yarın deplasmanda oynayacakları karşılaşma için bugün Yunanistan'a gitti. Sarı-kırmızılı kafile Atina’ya indikten sonra, Yunan yetkililerin daha önce talep ettikleri (son 72 saat içinde PCR testi veya son 48 saat içinde rapid antijen testi, aşı sertifikaları gibi) bütün prosedürleri yerine getirdiği için aralarında futbolcuların da olduğu kafileden bir bölüm pasaport ve test kontrol uygulamalarından geçti. 

Hagi ve Popescu Galatasaray idmanında Hagi ve Popescu Galatasaray idmanında Galatasay'ın efsane futbolcuları, bugün Florya'daki antrenmanı seyretti. Hagi ve Popescu, burada eski günlere döndüklerini söyledi.

BİR KİŞİ ORTALIĞI KARIŞTIRDI

Daha sonra Yunan yetkililerden biri, hoş olmayan bir tavırla PCR testlerini kabul etmediklerini ve yeniden test olmaları gerektiğini söyledi. Pasaporttan geçen oyuncuların da takım otobüsünden inmesini isteyen Yunan yetkili, iki ülke arasında PCR testlerini tanıma protokolü olmasına rağmen bütün kafilenin yeniden teste girmesinin talep etti.
Yaklaşık iki saat havalimanında bekletildikten sonra problemin çözülememesinden dolayı Galatasaray, İstanbul’a dönüş işlemlerini başlattı.

Fatih Terim: “Bizi deport etmek istediler, müsaade etmedik” Fatih Terim: “Bizi deport etmek istediler, müsaade etmedik” Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, Yunanistan’a yaşananlarla ilgili açıklamalarda bulundu. Terim; "Pasaportlarımızı istediler. Biz sebebini sorduğumuzda ‘Deport’ edeceklerini ifade ettiler. Bunun anlamını herkes biliyor ve biz de pasaportlarımızı vermeyeceğimizi söyledik" dedi.

GALATARASAY'DA AÇIKLAMA GELDİ
Galatasaray resmi internet sitesinden konuyla dair açıklama yaptı. İşte o ifadeler; "Dostluk havasında bir hazırlık maçı oynamak için gittiğimiz Atina'da, bugün yaşanan olayla birlikte bir Türk takımına karşı net bir ayrımcılık yapılmıştır. Türkiye ve Yunanistan arasındaki mutat diplomatik uygulama dışına çıkılarak zaten uluslararası alanda 72 saat geçerli PCR testleri kabul edilmemiş, yeni test istenmiş, teknik direktörümüz Sayın Fatih Terim ve bazı oyuncularımızın test için yapıcı davranmaları ve ilgili işlemleri yapmalarına rağmen son derece yakışıksız, hatta küstahça bir üslupla davranılmış, çıkarılan zorluklar artarak devam etmiştir. Yunan gümrük personeli ve emniyet güçlerinin bu tavır, uygulama ve davranışını asla kabul etmiyoruz.

Türk bayrağını büyük gururla formasında taşıyan, Avrupa'da Türkiye'yi defalarca temsil eden Galatasaray, ilk kez böyle bir saygısızlığa maruz kalmıştır.
Yönetim Kurulu olarak, hocamızla yaptığımız değerlendirmeler sonucunda takımımızın derhal geri dönmesi kararını almış bulunuyoruz. Yapılan bu insan haklarına aykırı muamele için Yunan makam ve yetkililerinden ülkemiz adına özür bekliyoruz.

Bu süre zarfında olayın ilk anından itibaren bizleri yalnız bırakmayan, kafilemizle irtibatta olan, sorunu dostane ve diplomatik yollarla çözmeye çalışan, başta Dışişleri Bakanlığımız olmak üzere, tüm Türkiye Cumhuriyeti Devlet Kurum ve yetkililerine teşekkür ediyoruz."

Galatasaray'dan Şenol Güneş'e "Taylan" cevabı Galatasaray'dan Şenol Güneş'e "Taylan" cevabı Galatasaray Kulübü, A Milli Takım Teknik Direktörü Şenol Güneş'in Taylan Antalyalı ile ilgili sözleri üzerine bir açıklama yaptı.

SİYASİLERDEN DESTEK MESAJI YAĞDI
Sarı kırmızılı ekibe siyasilerden destek mesajları yağdı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Galatasaray futbol takımımızın Yunanistan'da karşılaşmış olduğu iyi niyetten centilmenlikten uzaklaşıp kabul edilemez. Tüm takımlarımızın her zamanlarındayız!” ifadelerini kullandı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik paylaşımında, “Yunanistan’ın Galatasaray Spor Kulübü’ne dönük kötü muamelesini şiddetle kınıyoruz. Kötü niyet ve kabalığın sportmenlikte yeri yoktur. Galatasaray Spor Kulübü dünyada yeri olan büyük bir takımımızdır. Yunan otoriterlerinin yaptığı saygısızlık asla kabul edilemez. Yunan makamlarının Galatasaray Spor Kulübü’ne yaptığı saygısızlık sadece kendilerine yakışmıştır. Dostluk ve sporla ilgisi olmayan, her bakımdan yakışıksız davranışlarını not ediyoruz” dedi.

“İLKEL BİR TAVIR”

Bu duruma Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’ndan tepki geldi. Bakan Kasapoğlu “Hazırlık maçı için Yunanistan’a giden Galatasaray Spor Kulübü’müzün karşılaştığı tutum üzerine kulüp başkanı Burak Elmas ve Fatih Hoca ile telefonda görüşerek yanlarında olduğumuzu ifade ettim. Galatasaray’ın karşı karşıya kaldığı bu ilkel tavrı şiddetle kınıyorum" dedi.

Galatasaray'da Abdou Harroui sesleri Galatasaray'da Abdou Harroui sesleri Yeni sezon transfer çalışmalarını sürdüren Galatasaray'da, orta sahaya takviye çalışmaları sürüyor. Cimbom'da gündeme, Sparta Rotterdam forması giyen Abdou Harroui geldi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: ÜLKEMİZE YÖNELİK TAHAMMÜLSÜZ BİR TAVIR

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Galatasaray futbol takımına Atina Havalimanı’nda yapılan kötü muamele hakkındaki soruya verdiği cevapta, “Galatasaray Futbol Takımı kafilesi, 13 Temmuz 2021 akşamı Yunanistan’ın Olympiakos Futbol Takımı'yla özel maç yapmak üzere bugün (12 Temmuz) özel uçakla Atina'ya gitmiştir. Kafilemizin yaptırdığı ve sonuçları negatif olan PCR testlerinin geçerli sayılmaması ve tüm takımın yeniden test yaptırmasının istenmesi centilmenlikten ve iyi niyetten uzaktır. Bu keyfi yaklaşım ve kötü muamele üzerine takımımız, haklı olarak Yunanistan’a giriş yapmadan ülkemize geri dönmüştür. Yunanistan’ın ülkemizin önde gelen takımlarından birini bu tür bir tavırla karşılaması, spor alanında dahi ülkemize yönelik tahammülsüzlüğünü göstermektedir” ifadelerini kullandı.