2023 YKS SORULARI! TYT TÜRKÇE "basınçölçer" kelimesi nasıl yazılır? TDK'ya göre "basınçölçer" yazılışı...

- Güncelleme Tarihi:
Editör: Berfin Bitirim
2023 YKS SORULARI! TYT TÜRKÇE "basınçölçer" kelimesi nasıl yazılır? TDK'ya göre "basınçölçer" yazılışı...
Basınölçer, Tyt Türkçe, 2023 Yks

2023 YKS sınavının TYT Türkçe testinde öğrencilerin önüne çıkan “basınçölçer” kelimesinin yazılışı sosyal medyada gündem oldu. Adaylar, doğru cevabı bulmak için araştırma yapmaya başladı. Peki TYT Türkçe’de çıkan “basınçölçer nasıl yazılır?” sorusunun cevabı nedir? TDK’ya göre “basınçölçer” nasıl yazılır? İşte konuya ilişkin detaylar…

Türkiye’nin en iyi okullarına girmek için çabalayan milyonlarca öğrenci 2023 YKS sınavının ilk oturumu olan TYT’ye girerek bilgilerini sınadı. Saatler süren sınavın ardından kendini dışarıya atan öğrenciler TYT Türkçe sorularının cevaplarını öğrenmek için internet tarayıcılarına başvurdu. TYT Türkçe testinde öğrencilere iki tane yazım yanlışı sorusu soruldu. Adaylar sosyal medya platformu Twitter üzerinden soruların doğru cevabını öğrenmek için iletişime geçti.

Peki TYT Türkçe’de çıkan “basınçölçer” nasıl yazılır? TDK’ya göre “basınçölçer” nasıl yazılır? İşte Türk Dil Kurumu’nun ( TDK ) kurallarına göre basınçölçer kelimesinin doğru yazılışı…

2023 YKS SORULARI! TYT TÜRKÇE "basınçölçer" kelimesi nasıl yazılır? TDK'ya göre "basınçölçer" yazılışı...

BASINÇÖLÇER KELİMESİ NASIL YAZILIR?

Türk Dil Kurumu'na göre basınçölçer bitişik olarak yazılmalıdır: basınçölçer

Belirtisiz isim tamlamaları, sıfat tamlamaları, isnat grupları, birleşik fiiller, ikilemeler, kısaltma grupları ve kalıplaşmış çekimli fiillerden oluşan ifadeler yeni bir kavramı karşıladıklarında birleşik kelime olurlar. Birleşik kelimeler belirli kurallar çerçevesinde bitişik veya ayrı olarak yazılır.

-an/-en, -r/-ar/-er/-ır/-ir, -maz/-mez ve -mış/-miş sıfat-fiil ekleriyle kurulan kalıplaşmış birleşik kelimeler bitişik yazılır: alaybozan, cankurtaran, çöpçatan, dalgakıran, demirkapan, gökdelen, yelkesen; akımtoplar, altıpatlar, barışsever, basınçölçer, özezer, pürüzalır; baştanımaz, değerbilmez, etyemez, hacıyatmaz, kadirbilmez, karıncaezmez, kuşkonmaz, külyutmaz, tanrıtanımaz, varyemez; çokbilmiş, güngörmüş vb.

 

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...