2023 YKS sınavına ojeyle girilir mi? YKS sınavında oje yasak mı? İşte TYT-AYT yasakları...

- Güncelleme Tarihi:
Editör: Berfin Bitirim
2023 YKS sınavına ojeyle girilir mi? YKS sınavında oje yasak mı? İşte TYT-AYT yasakları...
Ösym, Yks, Ayt, Tyt

2023 YKS sınavına girecek milyonlarca öğrenci sınav günü yasaklarına ilişkin araştırma yapmaya başladı. Bu sene yapılacak 2023 YKS sınavında ojenin yasak olup olmadığı merak edilen konulardan biri oldu. Peki 2023 YKS sınavına ojeyle girilir mi? YKS sınavında oje yasak mı? İşte konuya dair detaylar ve YKS 2023’te yasaklanan davranışlar…

Milyonlarca öğrencinin nefeslerini tutarak beklediği 2023 YKS sınavı için geri sayım bitmek üzere. Bu sene üniversiteye giriş sınavları 17-18 Haziran tarihlerinde yapılacak. Sınava girecek olan genç kızlar, oje ile sınav salonuna giriş yapıp yapamayacaklarına ilişkin araştırmalara başladı. Sınav anında öğrencilerin yapmaması gereken davranışlar ÖYSM tarafından açıklandı.

Peki 2023 YKS sınavına ojeyle girilir mi? YKS sınavında oje yasak mı? İşte konuya dair detaylar ve YKS 2023’te yasaklanan davranışlar…

2023 YKS sınavına ojeyle girilir mi? YKS sınavında oje yasak mı? İşte TYT-AYT yasakları...

2023 YKS SINAVINDA OJE YASAK MI?

ÖSYM’nin yayınladığı yasaklar arasında oje yasağı bulunmuyor. Öğrenciler istedikleri takdirde sınava parmaklarında oje ile girebilirler. Fakat küpe, kolye, bileklik gibi takılar ile sınava giriş yapamazsınız.

2023 YKS sınavına ojeyle girilir mi? YKS sınavında oje yasak mı? İşte TYT-AYT yasakları...

2023 YKS SINAVINDA NELER YASAK?

Üniversite sınavına girecek öğrenciler tarafından nelerin yasak olduğu merak edilen konuların başında geliyor. ÖSYM'nin resmi sitesinde yer alan açıklamaya sınav gününde uygulanacak yasaklar şu şekildedir:

  • "Kimlik kontrolleri ve salona yerleştirme işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için adayların sınavın başlamasından yarım saat önce sınava girecekleri salonun kapısında hazır bulunmaları zorunludur.
  • Adayların oturacakları yerleri saptamak, gerekirse sınav sırasında bir adayın yerini değiştirmek yetkisi salon başkanına aittir.
  • Salona önceden gönderilmiş olan KPDS Salon Aday Yoklama Listesi ile adayların tek tek yoklaması yapılacak ve Salon Başkanı sınavda uyulacak kuralları adaylara hatırlatarak test için kullanılacak cevap kâğıtlarını dağıttıracaktır.
  • Cevap kâğıtlarındaki gerekli yerler adaylarca doldurulduktan sonra, soru kitapçıkları dağıtılarak sınav başlatılacaktır.
  • Soru kitapçıkları dağıtıldıktan sonra gelen adaylar sınava alınmayacaklardır. Cevaplama işlemini erken tamamlamış olsalar bile, adaylar sınavın ilk 90 dakikası ve son 15 dakikası içinde sınav salonundan dışarı çıkarılmayacaktır.
  • Ayrıca sınav süresince adayların tuvalet vb. ihtiyaçlarını gidermek için sınav salonundan çıkmaları kesinlikle yasaktır.
  • Sınav salonundan her ne sebeple olursa olsun dışarı çıkan bir aday tekrar sınav salonuna alınmayacaktır."

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...