YKS TERCİH KILAVUZU 2023: ÖSYM üniversite tercihleri başladı mı, ne zaman başlayacak?

- Güncelleme Tarihi:
Editör: Demet İlce
YKS TERCİH KILAVUZU 2023: ÖSYM üniversite tercihleri başladı mı, ne zaman başlayacak?
Yks, Tercih, Ösym, Üniversite

YKS 2023 sınav sonuçları 20 Temmuz sabahı açıklandı. Sınava katılan milyonlarca aday, üniversite sınav sonuçlarını ÖSYM AİS sistemi üzerinden kontrol etmeye başladı. Şimdi gözler ÖSYM tarafından açıklanacak olan YKS tercih kılavuzu 2023’e çevrildi. Fakat kılavuzun yayımlanması için öncelikle YKS tercih döneminin belli olması gerekiyor. Ardından adaylar, YKS tercihlerini yapacak ve yine sonuçların açıklanmasını bekleyecek. Peki, ÖSYM üniversite tercihleri başladı mı, ne zaman başlayacak? İşte konuyla ilgili detaylar…

YKS tercih kılavuzu 2023, sınav sonuçlarının açıklanmasıyla araştırma konusu oldu. 17-18 Haziran 2023 tarihlerinde düzenlenen YKS (TYT, AYT, YDT) sonuçları, 20 Temmuz Perşembe günü açıklandı. Adaylar sınav sonuçlarını, https://sonuc.osym.gov.tr/ adresi üzerinden sorgulamaya başladı. Şimdi ise ÖSYM tarafından tercih kılavuzunun yayınlanması ve tercih işlemlerinin başlaması bekleniyor. Adaylar, aldıkları puan ve başarı sıralaması niteliğinde üniversite tercihlerini gerçekleştirecek. Peki, ÖSYM üniversite tercihleri başladı mı, ne zaman başlayacak? Üniversite tercihi nasıl, nereden yapılır? İşte detaylı bilgi…

YKS tercih

YKS TERCİH KILAVUZU 2023

YKS sonuçlarının açıklanmasıyla gözler, ÖSYM’nin yayımlayacağı YKS tercih kılavuzuna çevrildi. Fakat henüz 2023 YKS tercih kılavuzu yayımlanmadı. Söz konusu kılavuz kapsamında adaylar taban puanlar ve koşulları görüntüleyebilecek.

ÖSYM ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Temel Yeterlilik Testi (TYT), Alanda Yeterlilik Testi (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) olmak üzere 3 oturumda gerçekleşen Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları açıklandı. Üniversite tercih dönemi ise 27 Temmuz-8 Ağustos 2023 tarihleri arasında olarak açıklandı. YKS tercih kılavuzunun ise kısa sürede yayımlanması bekleniyor.

YKS TERCİHİ NASIL, NEREDEN YAPILIR?

YKS tercihleri, osym.gov.tr adresi üzerinden yapılıyor. YKS tercih kılavuzunun yayımlanmasıyla adaylar, kılavuzda belirtilen kurallara göre ais.osym.gov.tr adresinden veya ÖSYM Aday İşlemleri mobil uygulamasından T.C. kimlik numaraları ve şifreleriyle yapacak.

Başvuru merkezlerinden tercih işlemi yapılmayacak. ÖSYM'ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacak. Adaylar, erişime açılacak olan 2022-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'na ÖSYM'nin internet sitesinden ulaşabilecek.

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...