Aslen Elazığ’ın Baskil ilçesinden olan Malatya’da ailesiyle birlikte yaşayan sağlık lisesi mezunu Selim Ucun, teknolojiye olan merakı nedeni ile kimsenin aklına bile gelmeyecek bir yazılım geliştirdi.

Görenler gözlerine inanamadı: Kayısıdan piyano Görenler gözlerine inanamadı: Kayısıdan piyano

TUŞLARI KAYISIDAN PİYANO
Ucun, bu yazılımda ardunio mikrodenetleyicisi, bread bood, direnç, kablo ve hoparlör kullanarak bir piyano üretti.

Sıradanlığın ötesine geçen Ucun, pH’ının asite yakın olduğunu tespit ettiği kayısı ile ilgili projesini tamamlayarak tuşları kayısıdan olan elektronik piyano geliştirdi.

Geliştirdiği yazılımı uçlarına taktırdığı kablolarla Baskil’e has kayısıları birleştiren Ucun, iletkenliğini sağlayıp tamamladığı piyano ile müzikal eserler çıkarabiliyor.

Çevresinden olumlu tepkiler aldığını belirten genç yetenek, ileriki dönemlerde büyük bir piyano yapmayı planladığını aktardı.

PROJEYE İLİŞKİN DETAYLAR
Teknolojiye küçük yaşlardan beri ilgi duyduğunu belirten Ucun, bu ilgi doğrultusunda böyle bir proje yapmaya karar verdiğini ve sonucunda başarıyla tamamladığını söyledi.

Elazığ Baskil’e has olan kayısıyı kullanarak piyano yaptığını belirten Selim Ucun, "Bu piyano, hem kayısının iletkenliğini hem de insanın içindeki az da olsa gücü kullanarak sistemini oluşturuyor. Piyano sisteminde ardunio gibi elektronik malzemeler kullandım. Direnç, kablo, ardunio kartı ile bread boob tahtayı kullanarak lehim kullanmadan birbirine yapıştırdım. Bu mikro denetleyici kartı olan ardunionun içine yazmış olduğum yazılımları yükledim." dedi.

Her sesin frekans aralığının olduğunu söyleyen genç Selim, "Örneğin, 'Do' sesinin frekansını internetten araştırarak '363' olduğunu öğrendim ve bunu ardunio üzerinde bulunan bir analog pine tanımladım. Yazılımda ise algoritma kısmına A1 ile eşleştirerek 363 frekansını ayarlayıp kayısıya bastığınızda algoritma ilk başta ardunioya geliyor. Oraya az da olsa insanın içinde iletkenlik gittiğinde denetleyiciye giden mesaj hoparlöre iletiliyor. Bunun sonucunda hangi frekansın hangi kayısıya bağlı olduğunu saptıyor. 8 notaya kadar bu nota aralığında hangi frekansı tanımladıysam veya hangi kayısıya bastıysak o şekilde ses çıkarıyor." ifadelerini kullandı.

"DESTEK VERİLİRSE DAHA GÜZEL ÇALIŞMALAR YAPABİLİRİM"
İyi tepkiler aldığını ve destek verilirse daha güzel çalışmalar yapmayı hedeflediğini dile getiren Ucun, "Bu projeyle hem Elazığ Baskil’in kayısısını kullanmış oldum hem de kayısının teknolojiyle buluşmasını gerçekleştirdim. İnşallah daha iyi ve güzel yerlere ulaşacağımı düşünüyorum. Hem ailem hem de arkadaşlarımın destekleriyle sosyal mecralarda yayınlanınca buralara kadar geldik." dedi.

İnsanlara, kayısıyı teknolojik bir düzlem içerisinde göstermiş olduğunu söyleyen Selim, "Çok ilginç yorumlar aldım. 'Çok iyi', 'Süper', 'İnşallah daha güzel yerlere gelirsin' ve 'Süper olmuş' diyenler oldu. İnsanlar hakikaten şaşırıyor çünkü pek olmayan bir şey ve kayısı hiç kullanılmamış. İmkan olursa daha da güzel şeyler yapmayı hedefliyoruz." şeklinde konuştu.