BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Beş koca yıl geçti…

Gazetemizin banisi Merhum Enver Ören Ağabey, aramızdan ayrılalı tam beş yıl oldu… Beş koca yıl geçti, ama biz onu her vesile ile yâd ediyoruz.
 
Evet, tam beş yıl önce bugün, 22 Şubat 2013’te, Merhum Enver Ören Ağabey’imizi kaybettik. Her fâni gibi, o da bu dünyadan göçüp gitti… Bostân ve Gülistân’ın sahibi, büyük şair Şeyh Sâdî-i Şirazi bir şiirinde; temmuz güneşi altındaki kar gibi, hızla eriyip tükenen ömrü şöyle tarif eder.
“Her dem ez ömr mîreved nefesey
Çün nigeh mîkunem nemand besey…

 
Her dem ömürden bir nefes gidiyor
Bir de bakıyorum ki geriye bir şey kalmamış!”
 
Enver Ağabey aramızdan ayrıldı. Ancak geride bıraktığı muhteşem eserler onun hatırasını hep canlı tutuyor. İnsanlar daima geride bıraktığı eserlerle yâd edilir. Enver Ağabey zaten, bu dünyada iken de hep ahiret için çalışıyordu. Şahitlik ederiz ki, ömrünü hep insanlığa hizmet yolunda tüketti. Gece - gündüz insanlara faydalı olmak, onların dünyevi ve uhrevi saadetine vesile olmak maksadıyla koşturdu. Başta Türkiye gazetesi ve İhlas Holding olmak üzere, onun kurduğu örnek müesseseler, bugün de yüz binlerce insana doğrudan veya dolaylı olarak hizmet veriyor. Enver Ağabey sadece bir iş adamı değil, bir gönül insanı, bir dava adamı ve bir liderdi… Onun en bariz vasfı, hep iyilik için rehberlik yapmaktı. Kendisini bu uğurda vakfetmişti. Memleket sevdası, insan sevgisi ve hayır hasenat yapma arzusuyla müstesna bir kişi idi. Enver Ağabey esasen çok kıymetli bir eğitimci, bir başöğretmen idi. Üniversiteden ayrılıp iş hayatına atıldıktan sonra da, eğitime çok önem verdi. Kurmuş olduğu okullarda ve öğrenci yurtlarında on binlerce gencin nitelikli şekilde yetişmesi için zemin ve imkân hazırladı. Yurt içinden ve yurt dışından, yardıma muhtaç binlerce gence eğitim desteğinde bulundu. Onun tesis ettiği eğitim yuvalarından yetişen genç kadrolar bugün, sadece kendi memleketimizde değil, Afganistan’dan Somali’ye, Türkmenistan’dan Sudan’a, Kenya’ya, Mali’ye kadar birçok kardeş ülkede de değerli hizmetler sunuyor.
Merhum Enver Ören’in en büyük hassasiyet gösterdiği alan, Türk milletinin millî ve manevi değerleriydi. İşte yapmaya çalıştığı her işte, bu değerleri korumak ve yüceltmek için çırpındı. Türkiye gazetesi başta olmak üzere, İhlas Yayın Grubu tarafından neşredilen bütün kitaplar, ansiklopediler; dergiler, kasetler, filmler ve diğer bütün kültür ürünleri, hep büyük titizlik ve dikkatle halkımızın hizmetine sunuldu. Bugün bu eserler kültür hazinemizin önemli bir kısmını teşkil ediyor. Enver Ağabey, bu hizmetleri devam ettirirken, din-i İslam’ın doğru anlatılması; tarihimizin, örf ve âdetlerimizin, hâsılı bütün maddi ve manevi değerlerimizin doğru öğretilmesi için azami gayreti gösterdi… Bütün bu hizmetleri sunarken, Enver Ağabey çok ama çok büyük sıkıntılarla da karşılaştı. Fakat o hiçbir zaman hizmet aşkını kaybetmedi. En zor zamanlarında dahi, arkadaşlarına, çalışanlarına hep moral verdi. Onları cesaretlendirdi. Onu en fazla sevindiren şey, insanları mutlu ve huzurlu görmekti. Hep güler yüzlü idi ve bizler onun güler yüzünü çok sevdik… Enver Ağabey bir iş adamı, bir patrondu, ama gerçekten dünya malına değer vermezdi. “Bizim işlerimizin yüzde sekseni gönül yapmaktır…” derdi. Hiç kimsenin gönlü kırılsın istemezdi. Her sohbetinde, dinimizin kalp kırmamaya verdiği önemi hatırlatırdı. Bu eşsiz vasıflarıyla, Enver Ağabey insanların gönlünde taht kurdu. O şüphesiz bir “RİND”di. Yahya Kemal “Rindlerin ölümü” şiirinde şöyle der;
“Ölüm âsûde bahar ülkesidir bir rinde
Ruhu her yerde buhurdan gibi yıllarca tüter
Ve serin serviler altında kalan kabrinde
Her seher bir gül açar her gece bir bülbül öter.”
Bizler, Enver Ören Ağabey’imizi hep hayırla yâd edeceğiz, onu hiç unutmayacağız. Allahü teala gani gani rahmet eylesin, mekânı cennet olsun…
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
600834 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/ismail-kapan/600834.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT