BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Haramdan gelen paranın zekâtı

Bir kimse, haram yoldan gelmiş olan zekât malını, nisaba katamaz.
 
 
Sual: Bir kimsenin, haram yoldan gelen parası olsa ve bu kimse zengin de olsa, haram yoldan gelen paranın da zekâtını verir mi?
Cevap: Haram yoldan gelmiş olan zekât malını, kendi helal zekât malı ile karıştırmamış ise, bunu nisaba katmaz. Çünkü, kendi mülkü değildir. Sahiplerine veya sahiplerinin vârislerine geri vermesi, sahipleri bilinmiyorsa, fakirlere sadaka vermesi farzdır. Karıştırmış ise, eğer birbirinden ayırabilirse, yine böyledir. Birbirinden ayıramaz ise, sahiplerini biliyorsa, kendi helal zekât malı ile öder. Sahiplerini buluncaya kadar, bu zekât malını saklar. Bunun ve tam mülkü olmadığı için, karışımın zekâtlarını vermez.
              ***
Sual: İstiğfar nedir ve istiğfar okuyan kimse, isteklerine kavuşur mu?
Cevap: İstiğfar okumak, dertlere, sıkıntılara mâni olan sebeplere kavuşturur. İstiğfar okumak; “Estağfirullah min külli mâ kerihallah” veya kısaca; “Estağfirullah” okumaktır.
              ***
Sual: Zengin olan bir Müslüman, zekât için malının kırkta birini ayırmadan veya fakire verirken niyet etmeden, çokça para, mal verse zekât vermiş olur mu?
Cevap: Bir kimse, zekât niyeti ile kırkta bir ayırmadan veya verirken niyet etmeden, fakirlere milyonlarla lira dağıtsa, zekât vermiş olmaz. Çünkü, ayırırken veya kendi vekiline veya fakire veya fakirin vekiline verirken niyet etmesi farzdır.
              ***
Sual: Din kitaplarında geçen ihtiyaç eşyası ne demektir ve neler ihtiyaç eşyasının içine girmektedir?
Cevap: İhtiyaç eşyası, insanı ölümden koruyan şeylerdir. Bunların birincisi nafakadır. Nafaka da üçtür: Yiyecek, giyecek ve evdir. Yiyecek deyince, mutfak eşyası da anlaşılır. Ev demek, ev eşyası da demektir. Binek hayvanı veya arabası, silahları, sanat aletleri ve lüzumlu kitapları da ihtiyaç eşyası sayılır.
              ***
Sual: Senetli veya şahitli alacakların da zekâtını vermek gerekir mi?
Cevap: Senetli veya iki şahitli olan yahut itiraf olunan alacaklar, iflas edende ve fakirde de olsa, nisaba katılır. Ele geçince, geçmiş yılların zekâtı da verilir.
              ***
Sual: Namaz kılmayı vazife bilmeyenin imanı gider mi?
Cevap: Dürr-ül-müntekâda buyuruluyor ki:
“Namazı vazife tanımayan, farz olduğuna inanmıyan kâfir olur. Mürted ve kâfir memleketinde imana gelenler, namazın farz olduğunu işitinceye kadar, kılmadıkları namazları kaza etmez.”
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
611603 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/osman-unlu/611603.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT