Rus NATO'su olarak bilinen Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü(KGAÖ) Türkiye'nin Suriye sınır illerine yerleştirilen Patriot füzelerinin örgüt üyeleri açısından tehdit oluşturmadığını duyurdu. KGAÖ Genel Sekreteri Nikolay Bordyuja, genel olarak örgütün ve özel olarak da Rusya'nın Türkiye'ye Patriot hava savunma sistemleri yerleştirilmesini negatif olarak değerlendirdiklerini kaydetti. KGAÖ Genel Sekreteri, ancak karşı yönde herhangi bir adım atmayacaklarını ifade etti. Rusya, Türkiye'ye yerleştirilen Patriotların bölgede askeri yığınağı artıracağı, buna paralel olarak ise sıcak çatışma ve kaza riskinin yükseleceği uyarısında bulunuyor. Moskova, Minsk, Astana ve Erivan'da eş zamanlı olarak gerçekleştirilen video konferansta konuşan KGAÖ Genel Sekreteri, Suriye ve İran'da yaşanan gelişmeleri yakından takip ettiklerini, ancak bölgedeki sorunlara doğrudan müdahaleye yönelik planları olmadığını vurguladı. Örgüt olarak Afganistan'da tansiyonun yükseleceği yönünde beklentileri olduğunu kaydeden Bordyuja, "Afganistan'daki gelişmelerden endişe duyuyoruz. KGAÖ, Afganistan'da her tür senaryoya karşı hazır olmak istiyor." dedi. 
  KGAÖ'nün polis gücü olarak görev yapmasının imkansız olduğuna işaret eden Rus yetkili, örgüt üyesi ülkeler içinde siyasi belirsizlik ya da halk ayaklanmalarına müdahil olmayacaklarını hatırlattı. Örgüt, Kırgızistan'da yaşanan halk ayaklanmasına müdahil olmadığı gerekçesi ile eleştirilmişti. 
  7 Ekim 2002 tarihinde Bağımsız Devletler Topluluğu ülkeleri Rusya Federasyonu, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Belarus ve Ermenistan tarafından hükümetler arası askeri ittifak olarak kurulan örgüte daha sonra dahil olan Özbekistan, geçen yıl üyeliğini askıya aldı.