Fransa'da delta varyantına karşı tedbirler günden güne artırılıyor.

5 AB ÜLKESİNE TEST ZORUNLULUĞU

Fransa Başbakanlığından yapılan açıklamaya göre İngiltere, İspanya, Portekiz, Güney Kıbrıs Rum Kesimi, Yunanistan ve Hollanda'dan gelen yolculardan, Kovid-19 testi sonucu göstermeleri istenecek ve uygulama 18 Temmuz Pazar gününden itibaren yürürlüğe girecek.

İngiltere'den gelenlerden son 48 saatte, diğer ülkelerden gelenlerden ise son 72 saatte yapılmış test sonucu talep edilecek.

Uygulama, tek doz Kovid-19 aşı olanları da kapsıyor.

Ayrıca hangi ülkeden gelirse gelsin, Avrupa İlaç Ajansınca tanınan aşılardan (Pfizer, Moderna, AstraZeneca veya Janssen) tam şema uygulanmış yolculara yönelik kısıtlamalar, bugünden itibaren kaldırılacak.

Aşı şeması, hastalığı geçirmemiş kişilerde ikinci doz aşı uygulandıktan 7 gün, geçirenlerde tek doz aşı uygulandıktan 14 gün sonra tam sayılıyor.

4 ÜLKE KIRMIZI LİSTEYE EKLENDİ

Diğer yandan Tunus, Mozambik, Küba ve Endonezya; Fransa'nın "kırmızı" ülkeler listesine alındı.

Fransa Halk Sağlığı Kurumunun dünkü verilerine göre, Kovid-19 bulaşan kişi sayısı son 24 saatte 10 bin 908 artışla 5 milyon 844 bin 249'a yükselmiş; ülkede "mayısın sonundan bu zamana kadarki en yüksek günlük vaka sayısı" kaydedilmişti.

Bir ülkede daha Delta varyantı tespit edildi Bir ülkede daha Delta varyantı tespit edildi Meksika'da bir kişide yeni tip koronavirüsün Delta varyantının tespit edildiği açıklandı

Delta varyantında en şanssız yaş grubu belli oldu Delta varyantında en şanssız yaş grubu belli oldu Hindistan'da ortaya çıkan Delta varyantı yayılmaya devam ederken, yayınlanan son verilere göre Delta varyantı en çok 50 yaş ve altını etkiliyor.

Delta mutasyonu Azerbaycan'a sıçradı Delta mutasyonu Azerbaycan'a sıçradı Azerbaycan'da Covid-19’un Hindistan’da ortaya çıkan Delta mutasyonu31 kişide tespit edildi.