İngiltere'de benzin tedarikindeki aksamalar nedeniyle, geçtiğimiz cuma gününden bu yana akaryakıt krizi devam ediyor. İngiltere merkezli Petrol şirketi BP ve Tesco Alliance tarafından yapılan, "bazı akaryakıt istasyonları kapatılabilir" açıklamalarının ardından ülkede akaryakıt bulamamaktan endişe eden birçok araç sürücüsü benzin istasyonlarına hücum etti. İngiltere'nin birçok bölgesinde vatandaşlar benzin istasyonları önünde uzun araç kuyrukları oluştururken, başkent Londra'da bulunan Soutwark bölgesindeki bir akaryakıt istasyonunda ise görevliler, akaryakıt almaya gelen vatandaşları istasyonda benzin kalmadığına ilişkin uyararak, araç sürücülerini başka benzin istasyonlarına yönlendirdi.

İNSANLAR PANİĞE KAPILDI

Londra'nın merkezde bulunan bir benzin istasyonunda ise elinde bidonla akaryakıt almaya gelen bir vatandaş yaptığı açıklamada, "Bu benzin kıtlığının sebebi tamamen yeteri kadar nakliye sürücüsü olmamasından kaynaklanıyor. İnsanlarda bu durumdan ötürü panik yapmış durumdalar. Kendi arabam ise benzin olmadığından dolayı yolda kaldı ve ben de bugün bu yüzden elimde bidonla benzin almaya geldim" ifadelerini kullandı.

Paniğe kapılan vatandaşlar benzinlikler önünde uzun araç kuyrukları oluşturdu.

AB'DEN AYRILIŞIN FATURASI AĞIR OLDU

Aracı için benzin almaya gelen bir diğer araç sahibi ise yaptığı açıklamada, sürücülük ve taşımacılık tecrübesi olan kişilerin İngiltere'ye gelmeleri gerektiğini belirterek, "Diğer ülkelerden gelen tecrübeli kişileri, Brexit sebebiyle göndermek istediler ve doğal olarak tecrübesiz olanlar ise kalmak zorunda kaldı. Yapılması gereken, sürücülük anlamında tecrübeli ve yetenekli olan kişilerin bu ülkede kalarak çalışmaları. Bu işin çözülmesi için gereken yol bu" dedi.

KRİZİN SEBEBİ BREXİT

Öte yandan, İngiltere genelinde birçok vatandaş, yaşanan akaryakıt krizinin Brexit'ten kaynaklandığını ve bazı sürücülerin düşük maaş ve salgın sebebiyle çalışmak istemediklerini belirterek, İngiltere genelinde daha çok sürücü yetiştirilmesi gerektiğini vurguluyor. İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps ise dün yaptığı açıklamada, "İngiltere halkı, benzin alışverişlerini normal zamanda olduğu gibi sürdürmelidir" açıklamasında bulunarak, ülkedeki rafinerilerin yeterince akaryakıta sahip olduğunun altını çizmişti.

İngiltere ve Fransa arasında Brexit sonrası balıkçılık krizi İngiltere ve Fransa arasında Brexit sonrası balıkçılık krizi İngiltere ile Fransa arasında Jersey Adası Limanı’nda balıkçılık krizi yaşanıyor. Fransa hükûmeti, Brexit sonrası anlaşmazlıklar sebebiyle Jersey'nin elektriğini kesme tehdidinde bulundu.

İngiltere, Brexit ve Kovid-19 kaynaklı lojistik sorunlarla karşı karşıya İngiltere, Brexit ve Kovid-19 kaynaklı lojistik sorunlarla karşı karşıya Brexit'in ardından ticarette yeni bir dönemin başladığı İngiltere'de, salgının yanı sıra yeni kurallar da mal taşımacılığını sorunlu hale getiriyor.