Dünyanın dört bir yanında, ulusal güvenlik bilgilerini, toplamak, işlemek ve analiz etmekle görevlendirilen ABD merkezli istihbarat servisi CIA, ajanlarının ifşa olduğu haberiyle çalkalanıyor. Söz konusu skandalın, CIA'nın yurt dışı istasyonlarına yolladığı bir bilgi notunun ele geçirilmesiyle ortaya çıkarıldığı bildirildi. 

"YABANCI DEVLETLER AJANLARI ÖLDÜRDÜ YA DA İKİLİ ÇALIŞTIRDI"
ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatının (CIA), başta Rusya, Çin, İran ve Pakistan olmak üzere yurt dışındaki onlarca muhbirinin son yıllarda yakalandığı, öldürüldüğü veya ikili çalıştırıldığı ortaya çıktı.

Amerikan New York Times gazetesi, istihbarata karşı koyma yetkililerinin, geçtiğimiz hafta CIA'nın yurt dışı istasyonlarına yolladığı bir bilgi notuna ulaştı.

Konuya ilişkin gazetede yer alan haberde, CIA'nın istihbarata karşı koyma merkezinin bilgi notunda, son birkaç yılda öldürülen, tutuklanan veya büyük olasılıkla ikili çalıştırılan onlarca yabancı muhbir tespit ettikleri belirtildiği öne sürüldü.

"İSE ALMADA ACELECİ DAVRANILDI"
Bilgi notunda, Rusya, Çin, İran ve Pakistan gibi ülkelerin CIA muhbirlerini avladığı ve bazılarını ise ikili çalıştırdığı ileri sürülürken, teşkilatın istihdam yaparken muhbirlere çabuk güvendiği, yabancı istihbaratları azımsadığı ve işe almada aceleci davrandığı iddia edildi.

Çok sayıda muhbirin yakayı ele vermesinde yabancı istihbaratların biyometrik ölçümler dahil birçok yenilikçi teknolojiyi kullandığı belirtilen bilgi notunun bölgedeki CIA ajanlarını bilgilendirme amacıyla gönderildiği öne sürüldü.

ABD ordusu ve istihbaratında kriz! Kabil saldırısı yine gündemde ABD ordusu ve istihbaratında kriz! Kabil saldırısı yine gündemde ABD’nin Afganistan’da 7’si çocuk 10 sivilin ölümüne neden olan hava saldırısıyla ilgili tartışmalar gittikçe büyüyor. CENTCOM Komutanı McKenzie, Kabil'de 10 sivilin hayatını kaybettiği saldırıyı acil istihbarat üzerine gerçekleştirdiklerini iddia ederken, CIA ise saldırıdan hemen önce saldırı alanında sivillerin bulunduğu konusunda orduyu uyardıklarını iddia etti.

ABD istihbaratı: Taliban 90 günde Kabil’i ele geçirebilir ABD istihbaratı: Taliban 90 günde Kabil’i ele geçirebilir Taliban, bir haftada Afganistan’da 9 eyalet başkentini ele geçirdi. Bunlar Feyzabad, Ferah, Pul-i Humri, Sar-i Pul, Şibirgan, Aybak, Kunduz, Talukan ve Zaranj. ABD istihbaratı başkent Kabil’in de birkaç ay içinde Taliban’ın eline geçebileceğini değerlendiriyor.