Rusya'nın Ukrayna'yı işgali 75 gündür sürerken Moskova'da bugün Kızıl Meydan'da 9 Mayıs Zafer Günü kutlandı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, gövde gösterisi yaptığı törende dünyaya seslendi. Ukrayna'yı işgalin son durumuna ilişkin bir açıklama yapmayan Putin, Rus askerlerinin kendi toprakları için savaştığını ve savaşacağını belirterek şunları söyledi:

"Donbas'ta topraklarımızı ele geçirmek istediklerini biliyorduk. Ukrayna'nın nükleer silah planları vardı, NATO çevremizde yayılıyordu. Bu ülkemiz için bir tehdit haline gelmişti. Bölgede askeri altyapıyı her geçen gün artırdılar. Sınırlarımıza her gün daha çok yaklaştılar. Tehlike her gün artıyordu. Verilecek tek doğru karar buydu. Egemen bir devletin alabileceği tek doğru kararı aldık.''

''Batı Rusya'yı dinlemek istemedi, başka planları vardı. Rusya askerleri ve Donbas askerleri kendi toprakları için savaşıyor. Bu nedenle 2. Dünya Savaşı'nın verdiği dersleri asla unutmamalıyız. Bugün bizler için hayatını kaybedenleri anıyoruz. 2014'de Odessa'da ölenleri de anıyoruz, Neo-Nazi'lerin elinde can verenleri de anıyoruz. Rus askerleri kendi toprakları için savaşmaktadır. Savaşmaya da devam edeceğiz."

ZELENSKİY'DEN JET CEVAP

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Kızıl Meydan'dan verdiği mesaja Ukrayna cephesinden de cevap gecikmedi. Rusya'nın savaşta zafer kazanamayacağı konusundaki ısrarını sürdüren Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, ülkesinin topraklarından asla vazgeçmeyeceğini söyledi. Zelenskiy, "Özgür insanlarımıza hükmedebilecek hiçbir işgalci yok. Er ya da geç kazanacağız" dedi.

Öte yandan Ukrayna'nın doğusundaki Luhansk bölgesinin valisi Serhiy Gaidai, Ukrayna halkını Rusya'dan artan saldırı tehdidi konusunda uyardı.

Gaidai, "Bugün düşmandan ne bekleyeceğimizi, ne korkunç bir şey yapabileceklerini bilmiyoruz, bu yüzden lütfen mümkün olduğunca az sokağa çıkın, barınaklarda kalın" dedi.

Putin Zafer Günü'nde konuştu: Savaşmaya devam edeceğiz Putin Zafer Günü'nde konuştu: Savaşmaya devam edeceğiz İkinci Dünya Savaşı'nda Nazi Almanya'sının yenilgiye uğratılmasının 77. yıldönümünde tüm gözler Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e Kızıl Meydan'da konuştu. Savaşa ilişkin ne konuşacağı günlerdir merak edilen Putin, "Rus askerleri kendi toprakları için savaşmaktadır. Savaşmaya da devam edeceğiz." dedi.

Putin yeni silahıyla Batı’ya sert mesaj verdi! Birkaç dakikada vurabilir… Putin yeni silahıyla Batı’ya sert mesaj verdi! Birkaç dakikada vurabilir… Rusya-Ukrayna savaşı devam ederken Moskova’da 9 Mayıs'ta kutlanacak olan "Zafer Günü" öncesinde hazırlıklar başladı. Rus ordusu, Kızıl Meydan’da askeri geçit töreni provası gerçekleştirdi. Tüm dünyanın gözü ise Rusya’ya çevrilmiş durumda. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in törende önemli açıklamalar yapması beklenirken görücüye çıkarılan balistik füze dikkat çekti. Özellikleriyle tüm dünyaya korku salan balistik füze şimdiden endişelere neden oldu.

İtalya hükümeti Putin'e ait olduğu düşünülen lüks yata el koydu İtalya hükümeti Putin'e ait olduğu düşünülen lüks yata el koydu İtalya hükümeti, Rusya Devlet başkanı Putin'le bağlantılı olabileceği düşünülen 700 milyon dolar değerindeki 'Şehrazat' isimli yata el konulması emrini verdi.