Belçika'dan Türkiye'ye savunma sanayii ve yenilenebilir enerji övgüsü: "Büyük potansiyel var!"

Düzenleyen: / Kaynak: Anadolu Ajansı
- Güncelleme:
Belçika'dan Türkiye'ye savunma sanayii ve yenilenebilir enerji övgüsü: "Büyük potansiyel var!"

Dünya Haberleri  / Anadolu Ajansı

Yenilenebilir teknoloji ve enerji verimliliği sektöründe uzmanlığa sahip Belçika Prensi Laurent, Türkiye'nin savunma sanayisinde dünyanın en iyileri arasında yer aldığı gibi, yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği teknolojileri endüstrisi geliştirme konusunda da büyük potansiyele sahip olduğunu söyledi.

Belçika Kraliyet ailesi üyesi Prens Laurent, Türkiye'ye son dönemde yaptığı ziyaretlerde edindiği izlenimi, Türkiye'nin savunma ve enerji başta olmak üzere çeşitli alanlarda taşıdığı potansiyeli AA muhabirine değerlendirdi.

SAYIN ERDOĞAN, ŞU ANDA DÜNYANIN EN İYİLERİ ARASINDA YER ALAN BİR SİLAH SANAYİSİ GELİŞTİRDİ

Prens Laurent; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Türkiye'yi savunma sanayisinde dünyanın en iyileri arasına taşıdığını belirterek, Türkiye'nin bu alanda gösterdiği başarı gibi, yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği teknolojileri alanında da potansiyele sahip olduğunu söyledi.

Laurent, "Sayın Erdoğan, şu anda dünyanın en iyileri arasında yer alan bir silah sanayisi geliştirdi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de Türkiye'nin ortaya koyduklarını derin takdirle karşıladığını dile getirdi. Türkiye'nin büyük potansiyeli var. Türkiye aynı zamanda bize kendimizi nasıl geliştirebileceğimizi de gösterebilecek bir ülke. Avrupa'nın diğer ülkelerden öğreneceği şey olduğunu düşünüyorum." diye konuştu.

Belçika'dan Türkiye'ye yenilenebilir enerji övgüsü: Türkiye'yi 2013-2017 yıllarında Avrupa Bölgeler Meclisi (AER) Başkanlığını yürüten, AER Onursal Başkanı ve Yönetim Kurulu üyesi Dr. Hande Özsan Bozatlı sayesinde daha yakından tanıdığını dile getiren Prens Laurent, "Son derece yetkin, vizyon sahibi bir tıp doktoru olan Bozatlı ile tanıştım ve anlattıklarından son derece etkilendim." dedi.

"TÜRKİYE'YE HER ZAMAN DERİN BİR İLGİM VE SAYGIM VARDI"

Prens Laurent, Türkiye'yi daha önce çok kez ziyaret ettiğini vurgulayarak, "Asya ile Avrupa arasında köprü konumunda olması ve jeopolitik konumundan dolayı Türkiye'ye her zaman daha derin bir ilgim ve saygım vardı. Harika bir ulus." ifadesini kullandı.

Türkiye'nin önemli jeopolitik konuma sahip ve gelişmeye açık bir ülke olduğunu anlatan Prens Laurent, "İnsanlar çok çalışkan, bunu herkes bilir. Türkiye'de çok donanımlı mühendisleriniz var. Yollarınızın durumuna bakarsanız, bizim Avrupa'da sahip olduklarımızdan çok daha iyi yollara sahipsiniz." dedi.

HİBRİT ENERJİ SİSTEMİ PROJESİ

Belçika Prensi Laurent, eşi Prenses Claire ve kendisine ait olan vakfla üzerinde çalıştıkları "enerji verimliliği teknolojileri ile yenilenebilir teknolojinin hibritleşmesi" olarak adlandırdığı projesini de anlattı.

Prens Laurent, hayata geçirmek istediği projeleri Kraliyet mensubu vasfıyla değil, sürdürülebilirlik ve enerji alanında çalışmaları olan bir girişimci olarak aktarmak istediğinin altını çizdi.

Son Türkiye ziyaretine ilişkin ise Laurent, "Türkiye'ye uzun yıllardır ilgi duyuyorum. Bu sefer İstanbul'a 'yenilenebilir teknoloji sisteminin hibridizasyonu' adını verdiğim yenilenebilir enerji ile ilgili çok spesifik bir projeyi sunmaya gittim." diye konuştu.

Prens Laurent, projesinin yenilenebilir teknolojinin verimlilikle bir araya geldiği çok faydalı bir kombinasyon olduğunu vurguladı.

Laurent, Türkiye'nin Asya ile Avrupa arasında inşa ettiği köprüleri "mimari açıdan birer şaheser” olarak niteleyerek, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ülkesinde yenilenebilir teknoloji kurmak ve geliştirmek istediğini, ülkesinin yenilenebilir teknolojinin geliştirildiği bir yer olduğundan emin olmak istediğini anlatan bir yazı okudum. Üniversite ile bu arzuyu gerçekleştirebileceğimizi düşünüyorum." şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde yürütülen "Sıfır Atık Projesi"ne işaret eden Prens Laurent, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan da sıfır atık konusunda çok iyi tanınıyor. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres de Emine Erdoğan'ın şehirlerdeki sıfır atıkla ilgili çalışmalarını tebrik ediyor." ifadelerini kullandı.

Geçen yıl Türkiye ziyaretinde Boğaziçi Üniversitesinde temaslarda bulunduğunu anlatan Laurent, "'Enerji verimliliği teknolojileri ile yenilenebilir teknolojinin hibritleşmesi' adını verdiğim yeni teknoloji konseptimi sundum. Bu konsept aslında yenilenebilir teknoloji ve enerji verimliliğinin bir karışımı." dedi.

Prens Laurent, 20 yılı aşkın süredir çevre alanında çalışmalar yürüttüğünü anımsatarak, "'Yenilenebilir teknoloji ile enerji verimliliğinin melezleştirilmesi' adını verdiğim yeni bir teknoloji sisteminde öncü oldum." diye konuştu.

Çeşitli yenilenebilir ve enerji verimliliği teknolojilerini tek bir sistemde bir araya getirdiğini ve bunların birlikte etkin biçimde çalışmasını sağladığını aktaran Prens Laurent, ekibinin bu alanda uzman olduğunu söyledi.

Prens Laurent, "bileşenleri hibritleme" projesini Boğaziçi Üniversitesine sunduğunu ifade ederek, projenin hem Boğaziçi Üniversitesi hem de Bakü'deki Azerbaycan Teknik Üniversitesinde çok olumlu karşılandığını anlattı.

Düzenleyen:  - Dünya
Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...