Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), faiz kararı sonrası ilk toplantısını video konferans yöntemiyle yatırımcılarla gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, enflasyona etki eden geçici unsurların, söz konusu etkiilerini yitirmeye başladığını ifade etti. 

ENFLASYON MESAJI
Finansman koşullarına daha duyarlı olan dayanıklı mal talebinde yavaşlamanın dikkati çektiğini belirten Kavcıoğlu, dayanıksız mal talebinde ise güçlenme gördüklerini söyledi.

Kavcıoğlu, hizmet sektöründeki açılma ve turizmin katkısı ile istihdam piyasasının salgın dönemi etkilerini büyük ölçüde atlattığını vurgulayarak, "Mevcut durumda ihracattaki güçlü seyir, ithalatta miktar bazlı yavaşlama ve altın ithalatındaki kayda değer düşüş dış dengede devam eden iyileşmeyi destekliyor. Enflasyon görünümünde etkili olan geçici unsurların Türkiye'de de etkisini yitireceğini öngörüyoruz. Para politikası duruşumuzu belirlerken, para politikasının etkileyebildiği talep unsurları, çekirdek enflasyon gelişmeleri ve arz şoklarının oluşturduğu etkilerin ayrıştırılmasına yönelik analizleri değerlendirdik." ifadelerini kullandı.

MERKEZ BANKASI REZERVLERİ
Rezervlerin 85 milyar dolar seviyelerinden 122 milyar dolara ulaştığına dikkati çeken Kavcıoğlu, şunları kaydetti:

"Kararlı bir şekilde rezervlerimizi artırmaya devam edeceğiz. Yurt içi yerleşiklerin mevduatta TL tercihleri güçlü kalmaya devam ediyor. Mart ayında yabancı para (YP) mevduattan Türk lirası (TL) mevduata kayda değer düzeyde bir dönüş gerçekleşti. Takip eden aylarda mevduat artışının TL cinsinden olması ters para ikamesi görünümünü olumlu yönde destekliyor. Yılbaşına göre TL mevduat 300 milyar liraya yakın artış kaydetti. YP mevduat ise ihracattaki güçlü seyir, turizmde görülen toparlanma ve yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız kanalı ile sisteme döviz ve efektif girişine rağmen parite etkisi arındırıldığında görece sınırlı bir artış sergiledi."

TCMB'nin bir sonraki yatırımcı toplantısının 2 Aralık 2021'de gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Son dakika: Eylül ayı enflasyon rakamları açıklandı Son dakika: Eylül ayı enflasyon rakamları açıklandı Son dakika haberine göre; TÜİK enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre enflasyon eylülde yüzde 1,25 artarken yıllık bazda yüzde 19,58 oldu.

Erdoğan'dan enflasyon mesajı: Tek haneli rakamlara düşürmekte kararlıyız Erdoğan'dan enflasyon mesajı: Tek haneli rakamlara düşürmekte kararlıyız Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan, 5.Yasama Yılı'nın açılış programında yaptığı açıklamada enflasyon rakamlarına değinerek, tek haneli rakamlara düşmesi yönünde kararlı olunduklarını açıkladı.