Konut satışları azalırken İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç’ten konut sahipliğini artırmak için iki öneri geldi.

Avdagiç, Türkiye’nin yılda 750 bin yeni konuta ihtiyacı olduğuna dikkat çekerek “Sadece 150 metrekareye kadar, ilk defa konut alacaklardan tapu harcı olan yüzde 2’yi devlet, 6 ay ya da 1 yıl süreyle almayabilir. Ayrıca yine 150 metrekare ile sınırlı olmak üzere yüzde 18 KDV’ye tabi ilk konutta vergi yüzde 1’e düşürülebilir” dedi.

Avdagiç, son dönemde yaşanan kira artışlarına ilişkin olarak da “Bu artış maalesef çözümü zor bir noktaya geldi. 2 milyon lira ile konut almaya kalktığınızda o konutun kirasını, mevduat getirisiyle kıyaslayınca arada büyük bir fark var. Bu sebeple vatandaşa bir takım teşvikler verilmesinin katkısı olacağı görüşündeyiz” diye konuştu.

Konut satın almak hayal! Yeni nesiller kiracı olacak Konut satın almak hayal! Yeni nesiller kiracı olacak Düşük faiz ortamı nedeniyle krediye kolay erişim ve arz kısıtı konut sektörüne fiyat ve kira artışı olarak yansıdı. Buna bağlı olarak önümüzdeki dönemde ev sahipliğinde azalma, kiracılıkta artış bekleniyor.

Ev alacaklara müjde: Tapu harcı muafiyeti geliyor Ev alacaklara müjde: Tapu harcı muafiyeti geliyor Meclis’e sunulan kanun taslağına göre konut satışlarında ebeveyn başına 300 bin TL, çocuk başına ise 150 bin TL tapu harcı muafiyeti geliyor