Döviz kurlarının ateşi düşünce gözler market fiyatlarına çevrilmişti. Her kesimden 'indirim' beklentisi yükseldi. Hatta bu süreçte marketlerin indirim yerine zam yaptıkları da görüldü.

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, zamlarda dövizin “bahane” edildiğini belirterek “Vatandaşın tek beklentisi marketlerdeki indirim iken, peçeteden suya, zeytinden peynire hemen hemen tüm ürünlere tekrar yüzde 15-25 arasında yeni zam yapılıyor” uyarısında bulunmuştu. Sektör temsilcileri hissedilir indirimlerin zamanla raflara yansıyacağını belirtirken, tüketiciye de önemli bir uyarı geldi.

PAHALIYA ALINAN ÜRÜN İADE EDİLEBİLİR

Tüketici Dernekleri Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu “Fiyatlar daha da artacak” beklentisiyle vatandaşın evine gıda ürünü stokladığını hatırlatarak “Bu ürünlerin bir çoğu pahalı fiyatlardan alındı. Kanunen 14 gün iade etme hakkı var. Eğer indirimler başlayacaksa -ki birçok kalemlerde görülebilir bu- vatandaş, alışveriş fişini ibraz ederek pahalıya aldığı ürünleri iade edebilir. E-ticaret’te şartsız iade hakkı var. Fiziki yapılan gıda alışverişlerinde ise, ürün ambalajından çıkmadıysa marketler iade alabilir. Böylece vatandaş, o ürün ucuzlayınca daha uyguna tekrar alabilir” diye konuştu.

A'dan Z'ye her ürün artıyor! İnadına zam yapıyorlar A'dan Z'ye her ürün artıyor! İnadına zam yapıyorlar Dolar diz çöktü, zam yağmuru dinmedi. TESK Başkanı Palandöken de ‘etiket terörü’ne dikkat çekti. Palandöken "Peçeteden suya, zeytinden peynire bütün ürünlere, döviz ile ilgisi olsun olmasın her şeye,yüzde 15-25 yeni zamlar yapılıyor" diye uyardı.

Fırsatçıların yeni oyunu: Zamlar gerçek indirim sahte! Fırsatçıların yeni oyunu: Zamlar gerçek indirim sahte! Fırsatçılar, fahiş fiyat belirlerken aceleci davranıyordu. Şimdi döviz düştü ama aynı telaş görülmüyor. Hatta fiyat düşürmedikleri hâlde ‘indirim’ duyurularıyla vatandaşı kandırıyor. TÜFED Başkanı Ağaoğlu “Devlet gücünü kullanmalı. En ağır cezayı vermeli” dedi.