Deprem bölgesinde hasat zamanı! Muzun kilosu tarlada 32 TL

Düzenleyen: / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
- Güncelleme:
Deprem bölgesinde hasat zamanı! Muzun kilosu tarlada 32 TL

Ekonomi Haberleri  / İhlas Haber Ajansı

Depremin yaralarının sarıldığı Hatay'ın Arsuz ilçesinin verimli topraklarında serada yetiştirilen muzda hasat başladı. Çiftçi Sercan Satmaz'ın 100 dönümlük serasında yetiştirdiği muz, seradan 32 TL'den alıcı buluyor.

Depremin ardından büyük yıkım yaşanan Hatay’da çiftçiler üreterek memleketlerini yaşatmaya devam ediyorlar. Türkiye’nin en bereketli topraklarından olan Arsuz ilçesi, Üçgüllük Mahallesi’nde çiftçilik yapan Sercan Satmaz’ın 100 dönümlük serasında yetiştirdiği muzda hasat başladı. İthal muza rakip olan yerli muz, yurt içinde birçok noktaya gönderiliyor. Yerli muz, seradan 32 TL’den alıcı buluyor.

Deprem bölgesinde hasat zamanı! Muzun kilosu tarlada 32 TL - 1. Resim

"MARTTA YETİŞEN MUZUN FİYATI DAHA YÜKSEK OLUR" 

Hatay'ın bereketli topraklarında muz hasadına başlayan 37 yaşındaki çiftçi Sercan Satmaz, "100 dönüm üzerinde seramız var. Bizim ürünlerimiz Anamur'u aratmıyor, bizim burada sadece biraz acemilik var. Toprak olarak biz onlardan daha üstünüz. Normalde muz ekimi her ay yapılır hangi ayda ekersen bir yıl sonra o ayda ürün alırsın. Mart ayında ekersen, Mart ayında hasat alırsın. Eylül ayında ektiğin ağacın, tonajı ortalama 40 kilo olur. Mart ayında ektiğin ağacın tonajı 20 kilo olur. Ama Mart ayında yetişen ürünün fiyatı daha yüksek olur." dedi.

Deprem bölgesinde hasat zamanı! Muzun kilosu tarlada 32 TL - 2. Resim

"İŞÇİLER GÜNLÜK ASGARİ ÜCRET USULÜ MAAŞ ALIYOR"

Satmaz sözlerini şöyle sürdürdü: "Tarlada çalışan işçiler günlük asgari ücret usulü maaş alıyor. Devletimiz asgari ücreti ne veriyorsa biz onun üzerinden gidiyoruz. Bizim malımız iç piyasa muzu, burada kestiğimiz zaman depoya götürüyoruz. Depoda bunun işlemesi var, kesip kesip havuzlara koyuyoruz. Havuzda yıkanıp paketlenip depolara koyuyoruz depoda bunun raf ömrü yaklaşık 3-4 gün de etilen gazıyla sarartıp, piyasaya gönderiyoruz tarladan. Biz Anamur'a bağlıyız, biz onun üzerinden gidiyoruz fiyat 30 TL ile 32 TL arasında dalında" 

Deprem bölgesinde hasat zamanı! Muzun kilosu tarlada 32 TL - 3. Resim

Düzenleyen:  - Ekonomi
Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...