Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Togo Cumhurbaşkanı Faure Essozimna Gnassingbe ile ortak basın açıklaması yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar:

 

Türkiye, Togo'nun ihtilafların çözümü konusunda ilerlettiği çalışmaları ilgiyle izlemektedir. Yıl sonuna kadar inşallah Togo'da Ankara büyükelçiliğini açacaktır. Togo'daki FETÖ okulunun kapatılmasında ülkemize destek olmuştur.

Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamındaki mücadelemizi sürdüreceğiz. Togo, Burkina Faso ve Liberya'ya hem Türkiye hem de Türk Konseyi olarak önümüzdeki dönemde aşı bağışında bulunacağız.

28 AFRİKA ÜLKESİNE 38 ZİYARET

Afrika'a ziyaretlerimiz o kadar yoğun oldu ki 28 Arfika ülkesine 38 ziyaret gerçekleştirdim. Buradan da Nijerya'ya geçeceğiz. Afrika ziyaretlerimiz devam edecek.

HER ZAMAN TOGO'NUN YANINDA YER ALACAĞIZ

FETÖ belasından dost ülkelerin de temizlenmesini istiyoruz, inşallah bunu başaracağız. Siyasi, askeri, ekonomik, güvenlik bütün bu alanlara yönelik Togo çok stratejik bir noktada yeri olan bir ülke. Savunma sanayinde beraber atabileceğimiz adımlar var. Tarımda beraber atabileceğimiz adımlar var. Özellikle bizim terörün bu bölgeye sızmaması için askeri güvenlik iş birliği adımlarını da atabiliriz. Her zaman biz Togo'nun yanında yer almaya devam edeceğiz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Dünyaya Reform Çağrısı Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Dünyaya Reform Çağrısı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu yıl 5’incisi düzenlenen TRT World Forum’un açılış konuşmasında önemli açıklamalarda bulundu. Pandeminin hayata dair her alanı etkilediğini vurgulayan Erdoğan, “Tüm insanlığın geleceğini tehdit eden bu kriz karşısında, dünyada barış ve adaleti sağlamakla görevli kurumlar bir kez daha sınıfta kaldı” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gündeminde Avrupalı siyasetçilerin İslam düşmanlığı karşısındaki tutumları ve bu durumu istismarı da vardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Korktukça bu zulüm Afrika'yı kuşatacak Cumhurbaşkanı Erdoğan: Korktukça bu zulüm Afrika'yı kuşatacak Batılı ülkelerin Afrika'yı yıllarca sömürdüğüne dikkat çeken Erdoğan, "Zulüm hâlâ devam ediyor. Adil bir dünya talebimiz var. El ele vermemiz lazım. Korkmamak gerekiyor. Korktukça bu zulüm, Afrika'yı kuşatacaktır" dedi.