Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), 10 büyükelçinin Osman Kavala'nın serbest bırakılması çağrısına ilişkin açıklama yaptı. 

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Son dönemde bazı basın yayın organlarında, Türk Yargı Sistemine yönelik eleştiri sınırlarını aşan bir takım açıklamalara yer verildiği ve bu kapsamda girişimlerde bulunulduğu gözlemlenmektedir. Türk Yargısının itibarına halel getirebilecek bu durum nedeniyle, Kurulumuzca basın açıklaması yapılması zarureti hâsıl olmuştur.

Anayasamızın 138’inci maddesinde, hâkimlerin görevlerinde bağımsız oldukları; Anayasaya, kanuna ve hukuka uygun olarak vicdani kanaatlerine göre hüküm verdikleri; hiçbir organ, makam, merci veya kişinin, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hâkimlere emir ve talimat veremeyeceği, genelge gönderemeyeceği, tavsiye ve telkinde bulunamayacağı öngörülmüştür.

Değinilen Anayasal ilke çerçevesinde, tüm resmi ve özel kurum ve kuruluşlar ile birey ve toplulukların yargı bağımsızlığına saygı göstererek, yargılama süreçlerine müdahale niteliği taşıyacak her türlü eylem ve söylemden kaçınması önem arz etmektedir.

Kamuoyunun bilgisine saygı ile sunulur."

BÜYÜKELÇİ KRİZİ

ABD, Almanya, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç ve Yeni Zelanda'nın Ankara büyükelçilerinin, Osman Kavala'nın yargılandığı davayla ilgili eleştirel açıklamaları, Türkiye’de tepki çekmişti.

10 ülkenin büyükelçileri, Dışişleri Bakanlığı’na çağrılarak bu rahatsızlık dile getirilmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu büyükelçilerin “istenmeyen adam” (persona non grata) ilan edilmesi için Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na talimat verdiğini açıklamıştı.

ABD'DEN İLK AÇIKLAMA

Son olarak, ABD Büyükelçiliği'nden Viyana Sözleşmesi açıklaması geldi. Elçiliğin Twitter hesabından, "ABD, diplomatik ilişkiler hakkındaki Viyana Sözleşmesi'nin 41. maddesine riayet etmeyi teyit eder" ifadeleri kullanıldı.

Erdoğan'dan Çavuşoğlu'na 10 büyükelçi talimatı Erdoğan'dan Çavuşoğlu'na 10 büyükelçi talimatı Eskişehir'de 52 fabrikanın açılışını gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, diğer projelerin de toplu açılış töreninde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Osman Kavala'nın serbest bırakılması için çağrıda bulunan 10 büyükelçi hakkında 'istenmeyen adam' ilan edilmeleri yönünde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na talimat verdiğini açıkladı.

Erdoğan'dan 10 büyükelçiye: Sizi ağırlama lüksümüz yok Erdoğan'dan 10 büyükelçiye: Sizi ağırlama lüksümüz yok Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrika dönüşü uçakta yaptığı açıklamalarda gündeme dair önemli konulara değindi. Erdoğan, "Kavala denilen Soros artığını bıraktırma gayreti içindeler. 10 büyükelçi niye açıklama yapar? Bizim bunları ülkemizde ağırlamak gibi bir lüksümüz olamaz" dedi.