Erdoğan ile Gürcistan Başbakanı ortak basın toplantısında konuştu

Düzenleyen:
- Güncelleme:
Gürcistan, Erdoğan, Ankara, Haber

Gündem Haberleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gürcistan Başbakanı Irakli Kobakhidze ile ortak basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye, Gürcistan ile enerji alanında mutabakat zaptı imzaladı.

Gürcistan Başbakanı Irakli Kobakhidze, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuğu olarak Ankara'ya geldi. Erdoğan, Kobakhidze'yi resmi törenle karşıladı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ikili ve heyetler arası görüşmenin ardından Türkiye ile Gürcistan arasında enerji alanında mutabakat zaptı imzalandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Kobakhidze ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

TİCARETTE HEDEF 5 MİLYAR DOLAR

"Bugün sayın başbakanla verimli görüşmeler gerçekleştirdik. Gürcistan'ın Avrupa Atlantik kurumlarıyla bütünleşme sürecine desteğimizi ifade ettik. Türkiye olarak gelişmelerin Gürcistan halkının hayrına olacak şekilde sonuçlanmasını arzu ediyoruz. Geçtiğimiz yıl ikili ticaret hacminde 3 milyar dolara ulaştık. Yeni hedef olarak 5 milyar dolar üzerinde durduk. Gürcistan'ın büyük altyapı projelerine desteğine hazır olduğumu ilettim.Erdoğan ile Gürcistan Başbakanı ortak basın toplantısında konuştu - 1. Resim

"ENSELERİNDE OLACAĞIZ"

FETÖ ve PKK başta olmak üzere terör örgütleri ve suç şebekeleriyle mücadelemizi daha etkili kılacak konular üzerinde durduk. Gayrimeşru yapılarla mücadelemizi ülkemizin içinde ve dışında sürdürmekte kararlıyız.

"FİLİSTİN'E DESTEK EYLEMLERİNİ KIYMETLİ BULUYORUM"

Sayın başbakanla görüşmemizde güncel meseleleri de ele aldık. Gazze'deki vahşet hakkındaki değerlendirmelerimizi paylaştık. Dünyada devam eden Filistin'e destek eylemlerini çok kıymetli buluyorum. Filistin'i henüz tanımamış ülkeleri bunu yapmaya davet ediyorum. Güney Kafkasya'da barış ve huzurun önemini ve çalışma kararlılığımızı teyit ettik.Erdoğan ile Gürcistan Başbakanı ortak basın toplantısında konuştu - 2. Resim

"AVRUPA FUTBOL ŞAMPİYONASI'NDA TAKIMLARIMIZA BAŞARILAR"

Avrupa Futbol Şampiyonası'nda Türkiye Milli Takımımız Gürcistan'la aynı grupta yer alıyor. Takımlarımıza şimdiden başarılar diliyorum.

"TÜRKİYE STRATEJİK ORTAKLIĞI YAPTIĞIMIZ BİR ÜLKE"

Erdoğan'ın açıklamalarının ardından sözü alan Gürcistan Başbakanı Kobakhidze şu ifadeleri kullandı:

"Hepinize hoş geldiniz demek istiyorum. Gürcistan Başbakanı olarak ilk defa dost, komşu ülkemizi ziyaret etmekten çok mutluyum. Çok yakın işbirliği yaptığımız, stratejik ortaklığı yaptığımız bir ülke. Bu ortaklığı takdirle karşılıyoruz. Cumhurbaşkanı sayın Erdoğan'ı ziyaret etmekten çok mutluyum.

Erdoğan ile Gürcistan Başbakanı ortak basın toplantısında konuştu - 3. Resim

"LİDERLİĞİNİZ HEPİMİZE ÖRNEK OLUYOR"

Sayın Cumhurbaşkanı sizin gösterdiğiniz liderlik hepimize örnek oluyor. Aynı zamanda size bize gösterdiğiniz sıcak karşılama ve misafirperverlik için çok teşekkür ederiz.

İkili ve çok taraflı işbirliği gündemimizi tartıştık. İşbirliği konusunu ele aldık. Bunun yanısıra ilişkileri en üst seviyede tutma konusunu konuştuk. Sayın Cumhurbaşkanı aynı zamanda Gürcistan'ı ziyaret edeceğine söz verdi. Gürcistan'ın toprak bütünlüğü ve egemenliğinin Türkiye tarafından desteklenmesi çok önemli.

Gürcistan AB aday ülkesi. Geleceğe yönelik planlarımız bağlamında. Aynı zamanda bölgesel gelişmeleri de ele aldık. Karşı karşıya kaldığımız sınamalara ortak ne yapabiliriz diye konuştuk. Biz Kafkaslar'da ülkelerin barışçıl şekilde beraber yaşamalarını destekliyoruz.

Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki barış anlaşması gerçekten çok önemli gelişme. Bu sayede bu iki ülkenin nihayetinde gerçek barış anlaşmasına ulaşacaklarına inanıyoruz. Ukrayna'daki savaşı ele aldık. Bu savaş tabii ki bölgenin barış altyapısına karşı tehdit oluşturuyor.

ERDOĞAN İADE-İ ZİYARET İÇİN SÖZ VERDİ

Türkiye'nin çözüm bulma için gösterdiği çabaları ele aldık. Sayın Cumhurbaşkanı ile ülkemizdeki gelişmeleri paylaştım. Bunun yanı sıra Ortadoğu konusunu ele aldık. Gürcistan, her zaman Ortadoğu'da barışın tesis edilmesinin yanında.

Türkiye, Gürcistan'ın 1 numaralı ticaret ortağı. Bu ortaklığı daha da derinleştirmeyi ele aldık. Bu işbirliğinin ortaklığın derinleştirilmesi her iki ülkenin de faydasına olacak. Ticaretin barış ve istikrar için önkoşul olduğunu düşünüyoruz.

Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan arasındaki işbirliği gerçekten çok önemli. Farklı stratejik projeleri ele aldık. Stratejik ortaklığımızın bu alanda da geliştirilmesi çok önemli. Eğitim, savunma, güvenlikten bahsettik. Her bir işbirliği alanı çok değerli.

Bu toplantı ziyaret bir kere daha işbirliğinin her iki ülkenin de yararına olduğunun göstergesi oldu."

Erdoğan ile Gürcistan Başbakanı ortak basın toplantısında konuştu - 4. Resim

TÜRKİYE VE GÜRCİSTAN ARASINDA ENERJİDE İŞBİRLİĞİ

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ikili ve heyetler arası görüşmenin ardından Erdoğan ve Kobakhidze'nin huzurunda Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Gürcistan Ekonomi ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanlığı arasında "Enerji Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı" imzalandı.

Erdoğan ile Gürcistan Başbakanı ortak basın toplantısında konuştu - 5. Resim

Zaptı, Türkiye adına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Gürcistan adına ise Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı Levan Davitashvili imzaladı.

Düzenleyen:  - Gündem
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...